PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2024. gada 18. jūlijs

Rozālija, Roze

Latvijas skolēni iegūst 3 sudraba un 5 bronzas medaļas Ziemeļvalstu-Baltijas valstu fizikas olimpiādē (NBPhO)
Latvijas skolēni iegūst 3 sudraba un 5 bronzas medaļas Ziemeļvalstu-Baltijas valstu fizikas olimpiādē (NBPhO)
Foto: pexels
Ziemeļvalstu-Baltijas valstu fizikas olimpiāde (NBPhO) pēc divu gadu pārtraukuma norisinājās klātienē - Tallinas Tehnoloģiju universitātē. No 22. līdz 24. aprīlim 13 skolēni no Latvijas pārbaudīja savas teorētiskās un eksperimentālās fizikas prasmes divu mentoru – Dāvja Zavicka un Ivara Driķa vadībā. Latvijas komandas pārstāvji ieguva pārliecinoši augstus rezultātus: Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēni Lorenss Martinsons un Roberts Darkevics, kā arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēns Lukass Roberts Kellijs ieguva sudraba godalgas. Savukārt, sava prāta veiklību ar bronzas godalgām apliecināja Rīgas Valsts 1. Ģimnāzijas skolnieki Stanislavs Dubrovskis, Kims Georgs Pavlovs un Olivers Vasiļevskis, Starptautiskās vidusskolas “Ekziperī” skolniece Olita Anastasija Zadorožnaja, kā arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolnieks Ralfs Šuba.

Olimpiādē piedalījās skolēni no Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Rumānijas, Saūda Arābijas, Vjetnamas un Serbijas. Latvijas komanda bija saliedēta un motivēta atjautīgo uzdevumu atrisināšanā, par ko vairāk pastāstīja Latvijas izlases komandas vadītāja vietnieks Dāvis Zavickis: “Īsi pēc olimpiādes atklāšanas uzrunas, skolēni uzsāka pirmo sacensību kārtu, kuras gaitā analizēja optimālās trajektorijas aviācijas bumbvedējiem, kas tiek izmantoti kodolizmēģinājumos, lai izvairītos no triecienviļņa destruktīvajām sekām. Skolēnu prāta veiklība tika pārbaudīta arī citos tematos, lai izpētītu konceptuālu kosmisko aparātu paātrināšanu ar lāzera palīdzību, kā arī feromagnētisku lentu magnētisko īpašību eksperimentālai izpētei. Pēc olimpiādes pirmās kārtas, skolēni norādīja, ka vislabprātāk tika rēķinājuši par optimālo bumbvedēja trajektoriju, ko arī apliecināja skaidrība par labāko trajektoriju. Izaicinošs esot izrādījies eksperimentālais uzdevums par feromagnētiskajām lentām.”

Ziemeļvalstu-Baltijas valstu fizikas olimpiādes pirmsākumi meklējami 2003. gadā, kad Somija un Igaunija lēma rīkot kopīgu olimpiādi, nosaucot to par Igaunijas-Somijas olimpiādi. Vēlāk olimpiādei pievienojās arī Latvijas un Zviedrijas izlases. Arī šobrīd olimpiādes organizēšanā piedalās šīs četras valstis, kopīgi parūpējoties par organizatoriskajiem jautājumiem, uzdevumu veidošanu un labošanu.

Jau tradicionāli šī olimpiāde kalpo par atlases posmu Latvijas izlases nokomplektēšanai gan Starptautiskajai fizikas olimpiādei (IPhO), gan Eiropas fizikas olimpiādei (EuPhO), kas šogad norisināsies Ļubļanā, Slovēnijā no 20. līdz 25. maijam.

Lepojamies ar Latvijas skolēnu sasniegumiem. Pateicamies par atbalstu, iedvesmu un sadarbību Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijai LETERA, kas sekmē nozares nostiprināšanos, attīstību un popularizēšanu.