PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 26. maijs

Eduards, Edvards, Varis

Liepājas Universitātes studentes strādā pie permakultūras iekārtas radīšanas
Liepājas Universitātes studentes strādā pie permakultūras iekārtas radīšanas
Foto: Liepājas Universitāte
Liepājas Universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultātes studenti savā studiju laikā izstrādā dažādus studiju darbus, kas ļauj profesionāli pilnveidoties un dod pienesumu ekonomikai.

Pagājušā gada beigās Liepājā tika aizvadīts Green – Tech Cluster projekta “Climathon 2021” hakatons, kurā tā dalībnieki risināja Latvijas pašvaldību izaicinājumus.

Studiju programmas “Vides inovāciju tehnoloģijas” 2. kursa studenšu komanda, kura risināja Liepājas pilsētas izaicinājumu “Ilgtspējīga pārtikas aprite un atkritumu šķirošana”, ieguva Liepājas pilsētas pašvaldības simpātiju balvu un savu projektu turpināja attīstīt bakalaura darbā.

Projekta dalībniece Grēta Girvaite stāsta: “Gribētos saukt to par tādu inovatīvu permakultūras iekārtu, kur virspusē uz sieta  ir no-till farming veida dārzs (augsnes vietā izmantojot sienu un mulču) un apakšā noslēgtā kastē ir komposts, kas šajā gadījumā dod dārzam ne tikai barības vielas, bet arī siltumu un mitrumu. Tādai konstrukcijai ir daudz iespēju, piemēram, zem komposta uzkonstruēt metāla plāksni, kura darbojas kā piltuve un no komposta liekais šķidrums notek uz konkrētu punktu, kur šo barības vielu bagātīgo šķidrumu var savākt un lietot. Vai, ja sienas uztaisītu no metāla, komposts kļūtu anaerobs, un ir iespējams ar papildu iekārtām uzkrāt biogāzi. Bet šobrīd izmēģinājumiem mēs gatavojam bez papildinājumiem. Un nē, komposts neradīs smaku vai nepiesaistīs grauzējus, jo tajā tiks likts tikai kompostējams materiāls, ne dzīvnieku izcelsmes produkti, kas varētu sabojāt komposta kvalitāti. Šo permakultūras iekārtu ir iespējams novietot daudzviet pilsētvidē.”

Vides jautājumus var pētīt, studējot Liepājas Universitātes studiju programmā “Vides inovāciju tehnoloģijas”, bet ar visu studiju piedāvājumu var iepazīties šeit.

Reklāmraksts