PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 22. jūnijs

Laimdots, Laimiņš, Ludmila

6253149043_3b6c184847_o.jpg
Foto: Foto: Ernests Dinka / Saeimas Kanceleja
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar aicinājumu ņemt vērā arodbiedrības darbu, cenšoties nenonākt līdz pedagogu protesta akcijai, un veicināt cieņpilnu attieksmi pret pedagogiem.

Kā informēja arodbiedrībā, LIZDA nosūtījusi atklātu vēstuli R. Vējonim, kurā informē par pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildes gaitu un norādījusi uz visām veiktajām aktivitātēm no arodbiedrības puses, lai jautājumu risinātu sarunu ceļā, nerīkojot piketu.

LIZDA atgādināja, ka R. Vējonis vienā no intervijām uz jautājumu par pedagogu darba samaksas grafika izpildi norādījis, ka, lai panāktu prasību izpildi, pirms proaktīvu akciju rīkošanas sākotnēji nepieciešams meklēt risinājumus sarunu ceļā.

Lai aktualizētu jautājumu par līdzekļu minētā grafika izpildei iekļaušanu 2019.gada valsts budžetā, LIZDA ir nosūtījusi vairāk nekā 11 vēstules atbildīgajām valsts amatpersonām un politiķiem, pieprasot meklēt risinājumus, lai realizētu grafikā noteikto. LIZDA piedalījusies vairāk nekā 14 sēdēs un tikšanās ar nozares politikas veidotājiem, kurās aktualizēts jautājums par finansējumu 2019.gada valsts budžetā pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildei.

Lai rastu papildu finansējumu no pašvaldību budžetiem un valsts budžeta, LIZDA tāpat bija vērsusies pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa ar lūgumu izvērtēt sociālo partneru rosinātos četrus finansējuma avotus pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika nodrošināšanai no 2019.gada 1.septembra.

LIZDA uzskata, ka ir veiktas visas iespējamās aktivitātes, lai jautājumu risinātu pārrunu ceļā, nerīkojot piketu. Tā kā iepriekš uzskaitīto aktivitāšu rezultātā nav panākti kompromisi un finansējums pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildei no šī gada 1.septembra nav rasts, LIZDA padome nolēmusi savas prasības paust, 20.martā organizējot izglītības un zinātnes darbinieku piketu pie Saeimas.

Arodbiedrība aicina Valsts prezidentu veicināt cieņpilnu attieksmi pret pedagogiem, tāpat norādot, ka ir svarīgi, lai tiktu pildīti spēkā esošie normatīvie akti, nodrošinot pedagogiem cienīgu un konkurētspējīgu atalgojumu salīdzinājumā ar citām intelektuālajām profesijām, kas atbilst pedagogu veiktajam darbam un atbildībai, izglītojot un audzinot paaudzi, kas veidos Latvijas nākotni.

Jau ziņots, ka LIZDA vērsusies Eiropas Komisijā, norādot uz izglītības nozares likumu neievērošanu, veidojot 2019.gada budžetu, informē aģentūra LETA.

Tāpat ņemot vērā 2019.gada budžeta projektā neiekļauto pedagogu darba samaksas paaugstināšanu, 20.martā pie Saeimas notiks vismaz 2500 pedagogu pikets. Ja arī pēc protesta akcijas līdzekļi algu paaugstināšanai no šī gada septembra netiks rasti, pedagogi gatavi streikam.