PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 07. decembris

Anta, Antonija, Dzirkstīte

11026.jpeg
Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs. Attēlā: Prof. Indriķis Muižnieks.
Augstskolu Latvijā ir pārāk daudz un arī to pārraudzība ir pārāk sadrumstalota, šādu viedokli šorīt LNT pauda Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks.

Taujāts, vai LU ir vēlēšanās pārņemt ne tikai Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA), bet arī citas augstskolas, piemēram, reģionos, I.Muižnieks izteicās, ka nevar teikt, ka interese būtu tieši par reģionālajām augstskolām, tomēr faktiski visi Latvijā piekrītot, ka augstskolu Latvijā ir pārāk daudz.

I.Muižnieks uzsvēra, ka vēl viena problēma ir tā, ka augstskolu pārraudzība ir pārāk sadrumstalota - tās atrodas sešu ministriju pārraudzībā, tāpēc arī šajā jomā nenāktu par sliktu politiska izšķiršanās par konsolidāciju.

Runājot par to, ko LU iegūs no RPIVA pievienošanas, I.Muižnieks izteicās, ka ieguvums būšot jaunas rūpes, jo būs jāpārņem ap 30 studiju programmas, turklāt LU nav pieredzes darbam filiālēs. Vienlaikus LU iegūšot gana daudz labu pasniedzēju.

RPIVA pārsvarā esot mazas studiju maksas maksājoši studenti, kuriem LU apņēmusies maksu necelt. Līdzīgās programmas, protams, tiks apvienotas, jo reorganizācija esot īstais brīdis pārskatīt, vai valstī nepieciešama "tā ārkārtīgi lielā sadrumstalotība", kas vērojama pedagogu apmācībā.

I.Muižnieks paziņoja, ka kopumā konsolidācijas process ir vērsts uz to, lai iegūtu jaunie skolotāji, pedagoģiskā izglītība un beigu beigās bērni, nevis kāda augstskola.

LU rektors domā, ka augstskolām Latvijā varētu tikt ieviests līdzīgs ranžējums kā slimnīcām, kad ir lielās valsts nozīmes augstskolas, bet reģionālās augstskolas koncentrējas uz konkrētajam reģionam aktuāliem jautājumiem un saņem pašvaldību atbalstu.

Atteikties no citām augstskolām līdzīgām programmām LU I.Muižnieks gan nav gatavs. Piemēram, no medicīnas studijām LU nav gatava atteikties, lai arī izteiktāk uz šo jomu specializējas Rīgas Stradiņa universitāte. Medicīnas studijas LU esot nepieciešamas, jo tas esot saistošais posms daudzām dabaszinātņu programmām.

Pēc I.Muižnieka vārdiem, LU finanšu situācija esot ļoti stabila, lai arī ieņēmumi ir kritušies no maksas studijām. LU budžets esot ap 80 miljoniem eiro, no kuriem maksas budžeta vietas dod ap 10 līdz 12 miljonus eiro. LU tagad izjūtot kopējā jauniešu skaita samazināšanos valstī.