PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2024. gada 25. jūlijs

Jēkabs, Žaklīna

8207.jpeg
Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Singapūras televīzijas vadītājs Kenets Kongs 11.aprīlī savā Facebook.com profilā publicējis loģikas uzdevumu skolēniem. 

Pāris dienu laikā sociālo tīklu lietotāji ar uzdevumu dalījušies tūkstošiem reižu un komentāros sarīkojuši vētrainas diskusijas par iespējamo atrisinājumu, vēsta portāls Focus.lv.

Pirmajā Facebook.com ierakstā Kenets minēja, ka uzdevumam esot P5 grūtības pakāpe, kas nozīmējot, ka tas uzdodams 10 gadīgiem skolēniem, taču uzdevums izrādījies tik grūts, ka Kenets risinājuma meklējumos pat sastrīdējies ar sievu. Publikācijas brīdī arī pats Kenets uzdevuma atrisinājumu nezināja.

Kā tad skan šis uzdevums?

Alberts un Bernards tikko iepazinušies ar Šerilu. Viņi vēlas zināt, kad viņai ir dzimšanas diena. Šerila piedāvāja desmit iespējamos datumus: 15.maijs, 16.maijs, 19.maijs, 17.jūnijs, 18.jūnijs, 14.jūlijs, 16.jūlijs, 14.augusts, 15.augusts un 17.augusts. Pēc tam Šerila Albertam atklāja savu dzimšanas mēnesi, bet Bernardam - datumu. Tad notika šāds dialogs:

Alberts: Es nezinu, kad Šerilai ir dzimšanas diena, bet es zinu, ka arī Bernards nezina.

Bernards: Sākumā es nezināju, kad Šerilai ir dzimšanas diena, bet tagad zinu.

Alberts: Tagad es arī zinu, kad Šerilai ir dzimšanas diena.

Kad Šerilai ir dzimšanas diena?

Pēc divām dienām, kad uzdevums jau bija iemantojis popularitāti internetā, ar Kenetu sazinājās Singapūras un Āzijas Skolu matemātikas olimpiāžu organizācija un atsūtīja pareizo atbildi, precizējot, ka uzdevums paredzēts skolēniem no 14 gadu vecuma.

Kāda ir uzdevuma pareizā atbilde?

Variantu ir tikai 10, bet minētie datumi ir no 14. līdz 19. Turklāt tikai 18. un 19. datums sastopami vienreiz. Ja Šerilas dzimšanas diena būtu 18. vai 19. datumā, Bernards uzreiz varētu pateikt mēnesi.

Bet kā gan Alberts zina, ka Bernards nezina atbildi? Ja Šerila pateica Albertam, ka dzimusi maijā vai jūnijā, tātad viņas dzimšanas diena var būt 19.maijā vai 18.jūnijā. Tādā gadījumā Bernards var zināt, kad Šerilai ir dzimšanas diena. Fakts, ka Alberts noteikti zina, ka Bernards atbildi nezina, liecina, ka maiju un jūniju var izslēgt, bet Šerila dzimusi vai nu jūlijā, vai augustā.

Sākotnēji Bernards nezināja, kad ir Šerilas dzimšanas diena. Kādā veidā viņš uzzināja atbildi pēc Alberta replikas? No atlikušajiem pieciem datumiem jūlijā un augustā, kas ir no 15. līdz 17., tikai 14. sastopams divreiz. Ja Šerila būtu pateikusi Bernardam, ka viņas dzimšanas diena ir 14. datumā, Bernards pēc Alberta teikuma joprojām nevarētu dot precīzu atbildi. Fakts, ka viņš uzreiz visu saprata, liecina, ka Šerila nav dzimusi 14.datumā. Atliek trīs datumi: 16.jūlijs, 15.augusts un 17.augusts.

Pēc tam, kad Bernards ierunājās, Alberts uzzināja, kad Šerilai ir dzimšanas diena. Ja viņa būtu pateikusi viņam, ka dzimusi augustā, Alberts nebūtu varējis zināt precīzu atbildi, jo no trīs atlikušajiem datumiem divi ir augustā. Tātad Šerila dzimusi 16.jūlijā!