PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2024. gada 24. maijs

Ilvija, Marlēna, Ziedone

8505.jpeg
Foto: EU2015.lv Attēlā: Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.
Latvijas skolās ar mazu skolēnu skaitu nevarēs būt daudz skolotāju, intervijā Latvijas Radio sacīja izglītības ministre Mārīte Seile.

Līdz ar pedagogu algu reformu Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) arī noteiks, cik pedagogi ir nepieciešami, lai īstenotu mācību programmu, stāstīja M. Seile, tādējādi netiks pieļautas situācijas, ka mazam skolēnu skaitam ir liels skolotāju skaits. Šīs tad arī būs strukturālās reformas, kuras līdz ar pedagogu algu reformu pieprasa valdība, informē ziņu aģentūra LETA.

M. Seile skaidroja, ka pašlaik pedagogu algu sistēma Latvijas skolās ir ļoti negodīga un ir vērojama līdz pat 60% atšķirība pedagogu algās par līdzīgu darbu, tāpēc ir nepieciešama reforma, lai sistēma būtu saprotama un katram būtu skaidrs, cik un par ko skolotājs saņem.

Līdz ar algu reformu IZM skolām piedāvā konkrētu amatu vienību skaitu, kas daudzās skolās izraisījis neapmierinātību. Amatu vienību skaits noteikts pēc vairākiem kritērijiem, piemēram, skolēnu skaita uz skolotāju.

M.Seile LTV skaidrojusi, ka jaunais pedagogu atalgojuma modelis par 97% ir gatavs, bet tajā vēl nepieciešamas pieslīpēt nianses. Līdz šīs nedēļas beigām IZM vēl gaida pēdējos saskaņojumus no iesaistītajām pusēm. Viņa atzina, ka jaunajā modelī nav iestrādātas visas vēlmes un vajadzības, jo visas prasības nav iespējams ņemt vērā ierobežoto budžeta iespēju dēļ. Mēs neesam gatavi iedot sistēmā naudu un "tad jūs tur pēc kaut kādiem principiem sadaliet", piebilda M. Seile, skaidrojot, ka valdība prasa skaidrību par pedagogu algu finansēšanu.

Ministre nevarot apliecināt, ka līdz ar reformu nevienam pedagogam alga nepazemināsies - skolotājiem lielās skolās, ar lielu skolēnu skaitu un lielām slodzēm algas varētu samazināties, bet zemāko algu saņēmēju situācija uzlabošoties.

M.Seile atzina, ka pašlaik nav skaidras atbildes, vai IZM būs iespējams iegūt šogad provizoriski aplēstos papildus 9 miljonus eiro jaunā pedagogu atalgojuma modeļa ieviešanai. Ministre informēja, ka skaidras atbildes šobrīd nav, jo jārēķinās, ka būs jārespektē kopējā situācija valstī. Mēs pašlaik turamies pie tā, ka līdz mācību gada beigām izstrādāsim jauno modeli, piedāvāsim to valdībai un tā tad arī lems, vai un kādus līdzekļus piešķirt. "Es neesmu saņēmusi skaidru "nē"," piebilda M. Seile, paužot cerību uz turpmākām sarunām ar premjerministri Laimdotu Straujumu un finanšu ministru.