PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 17. jūnijs

Artis, Artūrs

11219.jpeg
Foto: amoklv / 123RF
Ne visi vecāki, kuriem šogad pirmo reizi ir iespēja no valsts atgūt daļu naudas, kas pērn tērēta par bērnu interešu izglītību, to tik tiešām var izmantot.

Tā piektdien, 3.martā, vēstīja telekanāls LNT.

Interešu izglītību Latvija drīkst īstenot Izglītības iestāžu reģistrā reģistrēta izglītības iestāde vai fiziska un juridiska persona, kuras izglītības programma saņēmusi pašvaldības licenci. Ņemot vērā ieviesto iespēju atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par bērnu interešu izglītību, Valsts ieņēmumu dienests (VID) izveidojis sarakstu ar licencētajiem pulciņiem, taču tas ir tik īss, ka daudziem vecākiem sagādājis pamatīgu vilšanos, jo viņu atvašu pulciņa nosaukumu tajā nevar atrast.

Neoficiāli tiek lēsts, ka sarakstam patiesībā vajadzētu būt vismaz divas reizes garākam. Turklāt tajā trūkst arī plaši zināmu un tautā iemīļotu, piemēram, vokālo studiju, mākslas skolu un sporta centru, informē aģentūra LETA.

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) norāda, ka šie pulciņi darbojas negodprātīgi un ignorē normatīvajos aktos noteikto. "Pirmais, protams, nezināšana. Un ļoti bieži arī cilvēki saka, ka viņi nekādu interešu izglītību nepiedāvā, viņi vienkārši strādā ar bērniem un vienkārši kopā zīmē, stāsta un vēl kaut ko. Otrs ir cilvēki, kas tiešām baidās no birokrātijas. Trešais - ir jāsaprot viena lieta: blakus tam, ka negrib licencēt izglītību, tas ir arī neapšaubāmi mēģinājums izvairīties no nodokļiem," komentē IKVD pārstāvis Ivans Jānis Mihailovs.

Daudzi vecāki vēl nav cēluši trauksmi, jo situāciju, visticamāk, nav paguvuši apjaust. Kā vērtē vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītājas vietniece Audra Šauere, jābūt sistēmai, lai naudu par pulciņiem varētu atgūt.

Tomēr ir jau pirmie pulciņi, kuri izlemj iegūt nepieciešamo statusu, taču šī iemesla dēļ ceļ arī cenu. IKVD apliecina, ka patlaban no pulciņu puses interese legalizēt savu darbību esot milzīga.