PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2024. gada 18. jūlijs

Rozālija, Roze

adult-artisan-artist-920377.jpg
Foto: Pexels
Šogad pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē kopumā rakstījuši 1648 interesenti, informēja pasākuma pārstāvji.

Šī iniciatīva notikusi jau ceturto reizi. Pērn diktātu visā pasaulē rakstīja 935 dalībnieki, 2016.gadā - 789, bet 2015.gadā - 920 dalībnieki.

Klātienē deviņās Latvijas pilsētās šoreiz diktātu rakstīja 615 cilvēki, no tiem visvairāk Rīgā - 322 dalībnieki. Tomēr diktātu klātienē rakstīja arī Liepājā, Rēzeknē, Daugavpilī, Ventspilī, Cēsīs, Jelgavā, Jēkabpilī un Valmierā.

Savukārt tiešsaistē tika iesniegti 1033 darbi no 26 valstīm. Vairākums jeb 935 cilvēki to rakstīja tiešsaistē Latvijā. Vēl 25 rakstītāji bija no Lielbritānijas, 18 no Vācijas, pa sešiem no Spānijas un Zviedrijas un pa četriem no Igaunijas un Īrijas.

Savukārt pa trim rakstītājiem bija no Lietuvas, Luksemburgas, Nīderlandes, Grieķijas, Itālijas, pa diviem no Beļģijas, Čehijas, Norvēģijas, Dānijas, Somijas, Horvātijas un pa vienam no ASV, Karību salām, ASV Aizjūras salām, Turcijas, Islandes, Izraēlas, Ķīnas un Kipras.

Tā kā Liepājā darbi tiek laboti uzreiz pēc diktāta, jau tagad ir zināms, ka divi ir uzrakstīti bez kļūdām, informēja pasākuma rīkotāji.

Liepājas Universitātē, kur diktātu varēja rakstīt klātienē, jaunākajai rakstītājai bija vien 11 gadu. Vairākiem dalībniekiem diktātā bijis pa vienai kļūdai. Viena no pasākuma organizatorēm arī norādīja, ka šogad Liepājā atsaucība diktāta rakstīšanai klātienē bijusi lielāka nekā pērn.

Pasākuma organizatori arī norāda, ka šogad par 72% ir pieaudzis tiešsaistē iesniegto darbu skaits.

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt prasmi rakstīt latviski, audzināt cieņu pret dzimto valodu, veidot ciešāku saikni ar ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisinās visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu, informē aģentūra LETA.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm.

LETA jau ziņoja, ka šogad Latgales kultūras dzīves portāls "lakuga.lv" paralēli rīko otro diktātu latgaliešu rakstu valodā. Iniciatīvas mērķis ir popularizēt latgaliešu dialektu un veicināt tā lietojuma pieaugumu. Diktāts plkst.18.15 skanēs Latvijas Radio latgaliskajā raidījumā "Kolnasāta", kā arī interneta tiešraidē visā pasaulē. Klātienes rakstīšana jau ir noslēgusies.