PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 25. maijs

Anšlavs, Junora

9217.jpeg
Foto: dolgachov / 123RF
Novembrī tiek uzsākts kino lektoriju cikls vecāko klašu skolēniem un jauniešiem, kurā profesionāli kino darbinieki uzstāsies kopā ar jaunajiem kino entuziastiem.

No novembra līdz martam četros lektorijos, iepazīstot četrus dažādus kino žanrus, apgūsim kino vēstures un teorijas pamatus. Ar audiovizuālu prezentāciju un kino fragmentu palīdzību jaunie entuziasti un pieredzējuši profesionāļi skaidros, ar kādiem paņēmieniem kino veidotāji gan Latvijā, gan pasaulē uzņēmuši dažādu žanru ikoniskus kino šedevrus: spiegu trillerus, komēdijas, fantastikas un ģimenes filmas. Kā šie žanri veidojušies, no kādiem kultūras fenomeniem ietekmējušies un attīstījušies?

Lektorijus īpaši saistošus jauniešiem padarīs tas, ka tos kopīgi vadīs gan tādi Latvijā pazīstami kino nozares darbinieki kā Jānis Streičs un Armands Zvirbulis, gan arī jaunie kino entuziasti  – topošie režisori, aktieri, mākslinieki un kino kritiķi.

Lektorijiem, kurus veido jauniešu kultūras portāls Jest sadarbībā ar kinoteātri Splendid Palace, var pieteikties skolēnu grupas ar skolotājiem vai arī atsevišķi interesanti (visam lektoriju ciklam reizē).

Cena par pilna lektoriju cikla apmeklējumu vienam skolēnam/apmeklētājam – 16 EUR. Skolotājam / klases audzinātājam – bez maksas.

Pieteikumus lektoriju cikla apmeklējumam rakstiet uz e-pastu: [email protected]

Informācijai: [email protected] vai [email protected]

Plašāka informācija par lektoriju saturu un ekspertiem pieejama Jest un Splendid Palace mājaslapās.

Lektoriju cikla saturs un grafiks:

1. Spiegu trilleri. Lektori – kino un reklāmu režisors Roberts Kuļenko, jaunais kino blogeris Augusts Barkovskis.

Ar plašo Džeimsa Bonda kinofilmu klāsta palīdzību tiks izskaidrotas spiegu trillera īpatnības. Neprātīgas cīņas un pakaļdzīšanās, nākotnes spiegošanas tehnoloģijas un ierīces, liktenīgās sievietes, padomju varas cīņa pret amerikāņiem un kodolieroči ar laika degli – to visu Bonda un līdzīgos spiegu piedzīvojumos esam redzējuši neskaitāmas reizes, taču atkal un atkal pie šiem tik pazīstamajiem elementiem atgriežamies. Kāpēc? Lai atbildētu uz šo jautājumu, nāksies arī atkāpties no visiem zināmā britu aģenta piedzīvojumiem, lai ielūkotos spiegu žanra vēsturē, kuru papildina arī tādi meistari kā Alfrēds Hičkoks, Frics Langs un arī mūsdienu režisors, Borna triloģijas autors Pols Grīngrāss.

Norises laiks un vieta: 2015. gada 19. novembris, plkst. 14.00, k/t Splendid Palace Lielā zāle

2. Komēdijas. Lektori – kino režisors Jānis Streičs, jauni kino režisori Rūdolfs Anže un Kirils Ēcis.

Čārlijs Čaplins reiz teicis: “Lai patiesi smietos, jāņem savas sāpes un ar tām jāspēlējas!” Slavenā komēdijas meistara vārdos ir liela tiesa patiesības par to, kā rodas humors ne tikai viņa paša, bet arī daudzās citās komēdijās. Likt cilvēkiem smieties ir viens no sarežģītākajiem kinematogrāfa uzdevumiem, un šī lektorija ietvaros aplūkosim dažādu valstu un laikposmu kino komēdijas, lai saprastu to stilistiskās īpatnības, sākot no mēmā kino ēras vizuālajiem jokiem līdz asprātīgajam un bieži vien absurdajam britu humoram Monty Python un Rovana Atkinsona izpildījumā. Centīsimies saprast, ar kādiem paņēmieniem scenāristi, aktieri un režisori padarījuši savus darbus patiešām komiskus, un kāda loma izcilas komēdijas radīšanā ir katram no šiem kino amatiem.

Norises laiks un vieta: 2015. gada 11. decembris, plkst. 14.00, k/t Splendid Palace Lielā zāle

3. Fantastikas filmas. Lektori – kino zinātnieks Viktors Freibergs, komunikāciju zinātņu students Emīls Matisons

Piedzīvojumi un ceļojumi kosmosa tālēs, jaunu pasauļu un civilizāciju apgūšana zinātniskās fantastikas filmās mēdz būt tikai iegansts ļoti cilvēcisku tēmu risināšanai ar kino kā mākslas veida piedāvātajām iespējām. Ceļošana laikā un uz citām galaktikām pieprasa ne tikai patiešām iespaidīgus specefektus, bet arī sasaisti ar konkrētām zinātnēm, lai skatītāji filmas kontekstā notiekošo uztvertu tā, kā to iecerējis režisors. Kāds fantastikai sakars ar zinātniskumu? Kādas filmas būtu pareizi saukt par zinātnisku fantastiku un kur sākas robeža ar fantāziju? Aplūkosim gan spilgtākās ārzemju zinātniskās fantastikas filmas, gan arī kādu mēģinājumu žanru realizēt Latvijā.

Norises laiks un vieta: 2016. gada 28. janvāris, plkst. 14.00, k/t Splendid Palace Lielā zāle

4. Ģimenes filmas. Lektori – kino un televīzijas režisors Armands Zvirbulis, jaunā aktrise Zane Leimane

Ģimenes filmas ir viens no sarežģītākajiem kino žanriem – šīm filmām jābūt vienlīdz interesantām gan bērniem, gan pieaugušajiem. Šajā lektorijā aplūkosim to, kā uz ģimeni un radniecību caur mākslas prizmu raugās dažādu laiku un pasaules malu kinofilmu autori. Arī latviešu kino tās ir ļoti populāras – no Sprīdīša līdz Emīla nedarbiem un Ūdensbumbai resnajam runcim, tāpēc šī lektorija ietvaros īpašs uzsvars tiks likts tieši uz latviešu ģimenes filmām.

Norises laiks un vieta: 2016. gada 10. marts, plkst. 14.00, k/t Splendid Palace Lielā zāle