PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

10403.jpeg
Foto: bialasiewicz / 123RF
Pirmā pieteikumu iesniegšanas diena augstskolās iezīmē šogad pieprasītākās studiju jomas.

Vairāk nekā pusotrs tūkstotis studētgribētāju pirmdien ieņēma zemo startu savai karjerai, iesniedzot dokumentus studijām kādā no 11 vienotā pieteikšanās sistēmā esošām Latvijas augstākās izglītības iestādēm. Šoreiz gan izpalikušas pirmajai dokumentu iesniegšanas dienai raksturīgās garās rindas, kas iepriekšējos gados lielākajās augstskolās nereti stiepušās tālu aiz ieejas durvīm, vēsta laikraksts Diena. "Cilvēki laikam sapratuši, ka nav vērts steigties pirmajā dienā, jo dokumenti tiek pieņemti visas nedēļas garumā, un ātrums neko neizšķir," pārmaiņas skaidro Latvijas Universitātes (LU) pārstāve Andra Briekmane, norādot uz tendenci, ka daudzi studētgribētāji nemaz nav izmantojuši iespēju pagājušajā nedēļā studijām pieteikties elektroniski, tāpēc veidlapas aizpildīja uz vietas.

Viens reflektants var pieteikties vairākām programmām, šī iemesla dēļ pieteikumu daudzums ir lielāks nekā reģistrēto studētgribētāju skaits. Starp visām augstskolām LU izvirzījusies līderpozīcijās – uz tās studiju programmām saņemti vairāk nekā divarpus tūkstošu pieteikumu. Pieprasītākās nemainīgi ir komunikācijas zinātne, tiesības un ekonomika, tāpat daudzi vēlas studēt Medicīnas un Humanitāro zinātņu fakultātē. Pagājušajā gadā LU kopumā tika uzņemti gandrīz pieci tūkstoši studentu, un puse no viņiem studijas uzsāka par valsts līdzekļiem. Līdzīgs budžeta vietu skaits pieejams arī šogad.

Pieteikumu skaita ziņā daudz neatpaliek arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Pie tās ieejas pirmdien jau no paša rīta studētgribētājus sagaidīja vairāku desmitu uzņēmumu pārstāvji, kuri, akcijas Visi grib inženierus ietvaros veidojot simbolisku rindu, centās pievērst jauniešu uzmanību pieprasījumam pēc informācijas tehnoloģiju un inženierzinātņu speciālistiem. "Lai gan mūsu mērķis nebija pēdējā brīdī ietekmēt studiju izvēli, daudzi uzrunātie jaunieši atklāja, ka akcijas rezultātā mainījuši savas prioritātes," atklāj RTU pārstāvis Krišjānis Ozols. Viņš gan norāda, ka bieži vien iemesls zemajam pieteikumu skaitam tehniskajās specialitātēs ir nevis nevēlēšanās, bet matemātikas un fizikas eksāmenu rezultātu neesamība. "Skolās jāpaceļ zināšanu līmenis eksaktajos priekšmetos, un, ja, piemēram, fizikā tiktu ieviests obligātais centralizētais eksāmens, skolēniem būtu stimuls nopietnāk pievērsties šī priekšmeta apguvei," uzskata RTU mācību prorektors Uldis Sukovskis.