PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 26. maijs

Eduards, Edvards, Varis

Pirmajā digitālās jūras hakatonā meklēs risinājumus akvakultūras ilgtspējai
Pirmajā digitālās jūras hakatonā meklēs risinājumus akvakultūras ilgtspējai
Foto: pexels
Līdz 1. jūlijam vēl ir iespējams reģistrēties Baltijā pirmajam tiešsaistes hakatonam «HACK DigitalSea'21», lai meklētu risinājumus akūtiem akvakultūras izaicinājumiem un attīstītu Baltijas jūras bioekonomiku. Hakatons notiks 3. un 4. jūlijā, balvu fonds – 12 tūkstoši eiro.

Hakatonam iespējams reģistrēties ŠEIT.

«Digitālās jūras» hakatons, sadarbojoties trīs Baltijas reģiona «EIT Food» centriem – «AgriFood Lithuania DIH», Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Tartu Biotehnoloģiju parkam –, notiek pirmo reizi. Organizatori aicina tajā piedalīties pētniekus, uzņēmējus, jomas ekspertus, tehnoloģiju izstrādātājus un dažādu nozaru studentus.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs norāda: "Akvakultūra spēlē lielu lomu pārtikas piegādes un drošības jautājumos Latvijā. Es gribētu uzteikt gan šīs tēmas izvēli ļoti atbilstošā laikā, gan komandas, kas gatavas likt kopā prātus, lai ar savām idejām šajā jomā palīdzētu Latvijai sasniegt jaunos klimata mērķus Eiropas Zaļā kursa ietvaros. Šī iniciatīva dod ne tikai virzienu, bet reālas iespējas ideju īstenošanai, neaizmirstot par to ietekmi uz apkārtējo vidi."

Hakatonu atbalsta un izaicinājumus Latvijā izvirza Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Rīgas brīvostas pārvalde, Latvijas Jūras akadēmija, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts «BIOR». Piemēram, VARAM aicina komandas meklēt risinājumus, kā mazināt zivjaudzētavu radīto piesārņojumu un liegtu iespēju Baltijas jūrā nonāktu invazīvām sugām, kas tiek audzētas zivju fermās. Latvijas Jūras akadēmija izvirzījusi izaicinājumu atrast veidu, kā samazināt troksni, kas rodas, jūrā būvējot vēja ģeneratorus, un uzlabot ūdens kvalitāti slēgtās telpās. Savukārt Rīgas brīvostas pārvalde aicina rast risinājumus ūdenstilpņu dzīļu tīrīšanai un jaunus rīkus vai sistēmas kaitīgu vielu piesārņojuma tūlītējai atklāšanai.

Pasākumu atbalsta arī Lietuvas Vides ministrija un Igaunijas Vides ministrija.

Hakatona laikā komandas atbalstīs mentori un padomus sniegs pieredzējuši jomas profesionāļi no organizācijām, kas sniegušas izaicinājumus, kā arī «EIT Food» sadarbības partneri Latvijā «EIT Climate KIC», Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris u.c. Risinājumus vērtēs starptautiska žūrija, izvēloties uzvarētājus trīs kategorijās: visattīstītākais risinājums, spēcīgākā ideja un spēcīgākā komanda, kas hakatona laikā sasniegs lielāko progresu. Katras kategorijas uzvarētājiem tiks piešķirta naudas balva 4000 eiro vērtībā.

«EIT Food» ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta (European Institute of Innovation & Technology – EIT) zināšanu un inovāciju kopiena, kurai RTU pievienojās 2019. gadā, iegūstot tiesības Latvijā veidot inovāciju un koprades kontaktpunktu jeb HUB. Veidojot ciešas saites starp patērētājiem, uzņēmumiem, jaunuzņēmumiem, pētniekiem un studentiem no visas Eiropas, «EIT Food» atbalsta inovācijas un ilgtspējīgas ekonomikas iniciatīvas, kas vairo piekļuvi kvalitatīvai pārtikai, uzlabo vidi un veselību, kā arī rada jaunas darbavietas un palielina Eiropas konkurētspēju.