PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 14. aprīlis

Gudrīte, Strauja

8515.jpeg
Foto: elinamanninen / 123RF
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbs pie jaunā pedagogu algu modeļa izstrādes ir neorganizēts un ļoti neprecīzs. 

Tā uzskata Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane.

Komitejas sēdē viņa stāstīja, ka Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta darbinieki pašlaik veic apjomīgu darbu modeļa izvērtēšanā, tomēr tas ir sarežģīti, jo modelis nepārtraukti mainās. "Piektdien ir viens modelis, departaments sāk rēķināt pedagogu algas, sestdien jau ir cits, ar citiem skaitļiem. Kāds būs gala modelis, nav skaidrs," skaidroja E. Aldermane, uzsverot, ka šim darbam būtu jānorit daudz organizētāk - tā, lai pašvaldības var paust modeļa novērtējumu.

E. Aldermane uzsvēra, ka Rīgā ir 117 skolas, neieskaitot arī dažādas interešu izglītības iestādes, un visiem pedagogiem ir jāpārrēķina algas, līdz ar to modeļa novērtēšanas darbs nav viegls, informē ziņu aģentūra LETA.

Jau ziņots, ka IZM patlaban izstrādā jaunā algu modeļa noteikumu projektu, kur būs atrunāta visa jaunā algu aprēķināšanas kārtība. Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile solījusi, ka līdz ar jaunā pedagogu darba samaksas modeļa ieviešanu atalgojums varētu pieaugt vismaz 70% pedagogu, savukārt aptuveni 6% labāk atalgoto skolotāju algas samazināsies.

Līdz ar pedagogu algu reformu Izglītības un zinātnes ministrija arī noteiks, cik pedagogu ir nepieciešams, lai īstenotu mācību programmu, tādējādi netiks pieļautas situācijas, ka mazam skolēnu skaitam ir liels skolotāju skaits. Šīs būs strukturālās reformas, kuras līdz ar pedagogu algu reformu pieprasa valdība.

Neraugoties uz to, ka noteikumu projekts tiek atjaunots ik pēc dažām dienām, joprojām ir daudz neatbildētu jautājumu, turklāt atsevišķas organizācijas pat ieteikušas uz gadu atlikt modeļa ieviešanu. Tomēr IZM uzstādījums ir modeli ieviest jau jaunajā mācību gadā. M. Seile pauda, ka valdība ir apsolījusi finansējumu jaunajam modelim, atliek tikai pabeigt darbu pie tā.

Patlaban izskan, ka modelim šim gadam nepieciešami 9,7 miljoni eiro.