PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

5657.jpeg
Foto: 123RF Stock Photo
Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) un Izglītības un zinātnes ministrija vakar vienojās, ka būtu jāsteidzina Saeima pieņemt grozījumus likumā, kas noteiktu Latvijā nodrošināt bezmaksas izglītību.

LLPA izpilddirektora vietnieks Māris Kučinskis pēc tikšanās informēja, ka ir plānots lūgt Saeimas komisijām izskatīt šos likuma grozījumus, tādējādi atsakoties no garās saskaņošanas procedūras, ja tie tiktu virzīti caur Ministru kabinetu, jo būtu vēlams, ja tie tiktu pieņemti līdz Jāņiem. "Saeimas komisija ir ļoti profesionāla, es esmu pārliecināts, ka to var risināt," pauda M. Kučinskis, paskaidrojot, ka gadījumā, ja ietu tradicionālo ceļu - caur Ministru kabinetu, tas prasītu vismaz piecus sešus mēnešus, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Līdz ar to jau uz 1.septembri būtu skaidrība, kas ir uz valsts, pašvaldību un pašu vecāku pleciem. Tas nozīmētu, ka no 1.septembra valstī būtu nodrošināta bezmaksas izglītība, taču gadījumā, ja skolās pietrūktu grāmatas, to iegādi finansētu pašvaldības. Savukārt jau no nākamā gada 1.janvāra grāmatu iegāde būtu tikai uz valsts pleciem.

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis pastāstīja, ka tikšanās laikā viesis skaidrību par to, kādi būs valsts, pašvaldību un vecāku pienākumi. Proti, grāmatas būs uz valsts pleciem, infrastruktūra - uz pašvaldību, bet personiskās lietošanas piederumi, piemēram, zīmuļi, dzēšgumijas un pildspalvas - uz vecāku pleciem. Savukārt darba burtnīcas būs katras skolas izvēle, un par to iegādi būs jāvienojas ar audzēkņu vecākiem.

M. Kučinskis atzina, ka neskaidrības pirms tam bijušas tieši ar šiem zīmuļiem un pildspalvām, jo sabiedriskajā telpā esošās diskusijas radījušas pārliecību, ka katrā skolā būs rakstāmpiederumu komplekts un katrs varēšot nākt un ņemt no kastes zīmuļus un pildspalvas, un izmantot tos. Šādu neizpratni radījusi ministrijas rīcība, savā mājaslapā publicējot vēl negatavu dokumentu par pienākumu sadalījumu mācību procesa nodrošināšanā. "Es domāju, ka skaidrība būs uz 1.septembri," noteica M. Kučinskis.

Valmieras mērs Inesis Boķis atzina, ka pašvaldībām pārsvarā nekas nemainīsies, jo arī līdz šim tās iegulda lielus līdzekļus izglītības infrastruktūrā. Taču tas liks sasparoties un katrai skolai pārskatīt tās rīcībā esošo mācību grāmatu klāstu. Turklāt neesot jau tā, ka viss būs jāpērk no jauna, jo tāpat skolu bibliotēkās ir mācību grāmatas.