PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2024. gada 25. jūlijs

Jēkabs, Žaklīna

Sāk uzņemšanu dakteru klaunu jaunajā skolā
Sāk uzņemšanu dakteru klaunu jaunajā skolā
Foto: Biedrība "Dr.Klauns"

Sākas uzņemšana Dakteru Klaunu jaunajā skolā, aicinot interesentus palīdzēt esošajiem bērniem pārdzīvot stresus, informē aģentūra LETA un biedrības "Dr. Klauns" pārstāve Agija Dobelniece.

Dobelniece aģentūrai LETA skaidro, ka medicīnas klaunāde ir kustība, kas pastāv visā pasaulē. Ar spēles, humora un improvizācijas palīdzību dakteri klauni palīdz mazajiem pacientiem pārdzīvot grūtos brīžus, ar ko viņi saskaras hospitalizācijas laikā, un tas palīdz ātrāk izveseļoties. Dakteri klauni sniedz emocionālu atbalstu ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem un medicīnas personālam.

Dakteri klauni nav "animatori" vai "vienkārši jautri cilvēki". Viņi ir profesionāļi, kuri ir absolvējuši dakteru klaunu skolu. Tās ir praktiskas mācības - skolā viņi sešu mēnešu laikā apgūst klaunādi, improvizāciju, aktiermeistarību, kā arī psiholoģijas pamatus un darba specifiku slimnīcā.

Galvenās prasības ir psiholoģiskā stabilitāte, radošums, vēlme mācīties un attīstīties, kā arī spēcīga motivācija kļūt par daļu no dakteru klaunu komandas. Kandidātam uz daktera klauna amatu jābūt vecākam par 18 gadiem, taču vecuma augšējās robežas nav, netiek prasīta arī kāda speciāla izglītība.

"Mēs nemeklējam tikai profesionālus aktierus. Mums ir svarīgs jūsu potenciāls, elastība, gatavība būt radošam dažādās situācijās, vēlme mācīties, mēģināt, kļūdīties - un atkal doties uz priekšu. Jūs sāksiet apgūt daktera klauna mākslu jau skolā un turpināsiet augt un pilnveidoties visu laiku, kamēr strādāsiet šajā profesijā," skaidro organizācijas "Dr.Klauns" mākslinieciskais vadītājs Igors Narovskis.

Mācību programma sastāv no vairākiem blokiem: teorētiskās un praktiskās nodarbības aktiermeistarībā un medicīnas klaunādē, darba slimnīcā specifika, bērnu psiholoģijas pamati un citi. Lekcijas un meistarklases vada eksperti no Latvijas un citām valstīm.

Nodarbības notiek divreiz mēnesī nedēļas nogalēs no oktobra līdz martam klātienē Rīgā un daļēji tiešsaistē.

Mācību programmas noslēgumā visi topošie dakteri klauni iziet praksi Latvijas slimnīcās kopā ar pieredzējušiem dakteriem klauniem un mentora vadībā.

Biedrībā norādīja, ka visiem dakteriem klauniem ir pamatdarbs, darbs slimnīcā ir papildu nodarbošanās, tas aizņem dažas stundas nedēļā.

Dakteri klauni saņem honorāru par katru vizīti slimnīcā. Biedrība "Dr. Klauns" regulāri nodrošina profesionālās pilnveides mācības un psiholoģiskas supervīzijas, kā arī visus darbam nepieciešamos materiālus.

Šobrīd "Dr.Klauns" darbojas Rīgā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Cēsīs, Daugavpilī un Rēzeknē. Skolā var mācīties cilvēki no jebkuras valsts vietas, bet darbosies topošie dakteri klauni minēto pilsētu slimnīcās.

"Mūsu programma izauga no sapņa, iedvesmojoties no medicīniskās klaunādes, kas guvusi panākumus visā pasaulē. Pirms 12 gadiem, pat ticot, ka dakteriem klauniem ir sava vieta un svarīga loma slimnīcās, mēs nevarējām paredzēt, kā mūsu stāsts attīstīsies," atzina biedrības vadītāja Marianna Milovska.

Viņa norādīja, ka visus šos gadus biedrība darījusi visu iespējamo, lai dakteri klauni profesionāli pilnveidotos un veidotu ilgtermiņa attiecības ar slimnīcām un personālu. Tikmēr gan bērni, gan vecāki gaida dakterus klaunus ar nepacietību.

"Mēs ļoti meklējam jaunus cilvēkus, kuri pievienotos mūsu komandai, jo īpaši darbam reģionālajās slimnīcās. Jo vairāk Latvijā būs profesionālu dakteru klaunu, jo vairāk bērnu saņems nepieciešamo emocionālo atbalstu ārstēšanās laikā," sacīja Milovska.

Pieteikties mācībām var līdz 14.jūlijam. Sīkāku informāciju par atlasi un pieteikuma anketu var atrast organizācijas tīmekļa vietnē.

Biedrība "Dr. Klauns" kā sabiedriska labdarības organizācija darbojas kopš 2012.gada, un tās pārstāvji - 30 profesionāli medicīnas klauni - katru dienu dodas uz Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcu un citām slimnīcām Latvijā, lai psiholoģiski palīdzētu bērniem, atvieglojot mazo pacientu ikdienu, kamēr viņi uzturas medicīnas iestādē.