PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2025. gada 15. maijs

Airita, Arita, Sofija, Taiga

4349.jpeg
Foto: Matīss Markovskis
Lai gan Rīgas skolu skolēnu pašpārvalžu pārstāvji apliecina, ka vēlas iesaistīties diskusijās, lai paustu savu viedokli, jautājumā par to, vai tajā ieklausās, viņi ir pesimistiski.

Lielākā daļa uzskata, ka ne tikai pašvaldības institūcijas, bet arī skolas administrācija neuztver skolēnus nopietni, tāpēc netic, ka viņu viedoklī kāds ieklausītos vai ņemtu to vērā, liecina Rīgas Skolēnu domes (RSD) veiktā aptauja skolu pašpārvaldēs, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Uz jautājumu "Vai ticat, ka skolēnu viedoklis pašvaldībās un citās institūcijās tiktu respektēts un ņemts vērā?" 53% atbildēja, ka netic, 27% pauda šaubas, ka tikai piektdaļa jeb 20% aptaujāto uzskata, ka skolēnu viedoklī kāds ieklausītos un to respektētu.

Rīgas skolēnu dome veica Rīgas skolēnu aptauju, lai noskaidrotu, cik svarīgs ir skolēnu viedoklis pašvaldības institūcijām, vai skolēnu viedoklī ieklausās un kādi būtu svarīgākie jautājumi vai lēmuma pieņemšanas brīži, kuros būtu vitāli svarīgs Rīgas skolēnu viedoklis. Aptaujā piedalījās 110 Rīgas skolu skolēnu pašpārvalžu pārstāvji no 73 Rīgas vispārizglītojošajām skolām.

Par vienu no svarīgākajiem RSD uzskata jautājumu par to, vai, pēc skolēnu domām, ir jēga iesaistīties diskusijā un paust savu viedokli kādā konkrētā jautājumā, ja nav pārliecības, ka sacītajā ieklausās un ņem vērā.

Uz jautājumu, vai Rīgas skolēni būtu ieinteresēti sava viedokļa paušanā, 67% aptaujāto skolu pašpārvalžu vadītāju atbildēja apstiprinoši, 15% - noliedzoši, bet 18% atbildēja, ka nezina.

Skolēni vistiešākajā nozīmē ir iesaistīti izglītības procesā un ar radošām, interesantām idejām un skatu no malas varētu kļūt par vērtīgiem sociālajiem partneriem, taču bieži vien vērā tiek ņemts tikai skolas administrācijas viedoklis. RSD norāda, ka skolēniem ir viedoklis ne tikai par vides uzlabošanu mācību procesam, bet arī par to, kā Rīgu izveidot par pievilcīgu pilsētu skolas vecuma jauniešiem. Viņi to labprāt pārrunātu ar pašvaldību, un 80% skolēnu uzskata, ka Rīgas domei šis viedoklis būtu jāņem vērā, taču daļai skolēnu ir radies iespaids, ka pašvaldība neko nedara viņu labā un pietrūkst dialoga par nepieciešamajiem uzlabojumiem.