PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 23. jūlijs

Magda, Magone, Mērija

10228.jpeg
Foto: goodluz / 123RF
Līdz šī gada 25.maijam Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālēs ir apstiprināti 369 darba devēju pieteikumi 3 888 darba vietu izveidei skolēniem vasaras brīvlaikā. 

26 NVA filiālēs darba devēju pieteikšanās dalībai skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā ir noslēgusies, pieteikumu pieņemšana turpinās NVA filiālēs Gulbenē un Jelgavā.

Kopumā 475 darba devēji ir pieteikuši 5 252 darba vietas skolēniem. Atgādinām, ka pēc darba devēja pieteikuma saņemšanas NVA filiālēs notiek Aktīvo nodarbinātības un atbalsta pasākumu īstenotāju izvēles komisijas sēde, kurā  izvērtē pieteikuma atbilstību visiem pasākuma nosacījumiem un pieņem lēmumu apstiprināt vai neapstiprināt pieteikto darba vietu. Katrā NVA filiālē apstiprināto darba vietu saraksts ir pieejams NVA mājaslapā: jāizvēlas konkrētā filiāle un jāsameklē sadaļa “Izvērtējumu rezultāti” vai sadaļā “Skolēnu vasaras darbs”

NVA vasaras nodarbinātības pasākumā var piedalīties skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri mācās vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Skolēnu nodarbinātības pasākums vasaras brīvlaikā tiks īstenots no 1.jūnija līdz 31.augustam. Šogad vasaras nodarbinātības pasākumā NVA plāno iesaistīt 4 128 skolēnus.

Skolēnu pieteikumu elektroniska reģistrācija dalībai  vasaras nodarbinātības pasākumā šogad notiek līdz 16.augustam, visi skolēni, kas vēlēsies piereģistrēties dalībai pasākumā, to varēs izdarīt. Valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots, tāpēc skolēna reģistrācija vēl negarantē iesaisti pasākumā. Līdz 25. maijam bija reģistrējušies  9 862 skolēni, reģistrēto skolēnu operatīvie dati ir redzami NVA interneta vietnes galvenajā lapā.

Pirms skolēns sāks darbu, NVA filiāle organizēs pretendentu atlases. Skolēni tiksies ar darba devējiem, kuri, izvērtējot katra skolēna atbilstību darba prasībām, izvēlēsies sev piemērotākos darbiniekus. Par atlases laiku pie darba devēja informēs NVA filiāles pārstāvis, kas sazināsies ar skolēnu. Informācija par atlasēm pie darba devēja būs publicēta arī NVA mājaslapā un izvietota uz informatīvā dēļa katrā NVA filiālē.  Tāpēc pasākumam piereģistrējies skolēns, ja viņu ieinteresēs atlase pie kāda no darba devējiem, varēs pieteikties tai arī patstāvīgi NVA filiālē, negaidot uzaicinājumu. Viens no pasākuma mērķiem - jau skolas laikā sniegt jauniešiem praktisku priekšstatu par darba dzīvi, lai viņi savlaicīgi uzzinātu, kas ir CV, darba intervija, konkurētspēja, darba līguma noslēgšana, darba pienākumi un darba attiecības. Uz atlasi skolēnam noteikti būs jāņem līdzi CV. CV paraugs atrodams NVA mājaslapas sadaļā “Skolēnu vasaras darbs”.

NVA mājaslapas Karjeras sadaļā "Jauniešiem" publicēta grāmatas "Ceļā uz darbu" elektroniskā versija, kas skolēniem var kļūt par labu padomdevēju. Grāmatā skolēni atradīs vērtīgus padomus, kā rakstīt CV, kā ģērbties, dodoties uz darba interviju, kā gatavoties darba pārrunām u.c.

Darba uzsākšanai būs nepieciešami šādi dokumenti:

  • Pase vai ID karte;
  • CV;
  • Ja skolēns ir jaunāks par 18 gadiem - ārsta izziņa par medicīnisko apskati.

Ja skolēns par iespēju šovasar strādāt ir jau iepriekš vienojies ar kādu no darba devējiem un to ir apliecinājis savā pieteikumā, NVA filiāles darbinieks sazināsies ar viņu tiklīdz viņa pieteikums tiks reģistrēts un saskaņots ar darba devēju. 

Skolēns, kurš piedalīsies NVA vasaras nodarbinātības pasākumā, saņems darba algu vismaz valstī noteiktās minimālās darba samaksas apmērā, ja nostrādās pilnu darba laiku. Tātad, skolēns par pilna laika darbu saņems ne mazāk kā 370 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Ja skolēns nav sasniedzis 18 gadu vecumu, viņš tiks nodarbināts ne ilgāk kā 7 stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas nedēļā. Skolēni nedrīkst būt nodarbināti tādos darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.

Piedaloties NVA vasaras nodarbinātības pasākumā, skolēnam tiks nodrošināts darba vadītājs, kurš palīdzēs apgūt darba pienākumus un būs palīgs darba laikā. Skolēni būs apdrošināti pret nelaimes gadījumiem darba vietā. Darba devējs par nodarbināto skolēnu veiks darba devēja un darba ņēmēja nodokļu nomaksu, informē NVA.

Par vasaras brīvlaikā strādājošo bērnu, kurš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir informējis par nosacījumiem, kas jāievēro vecākiem, kuru bērni vasarā strādās. Tātad vecākam, kura bērns vecumā līdz 19 gadiem strādās tikai vasaras brīvlaikā, nav jāsvītro algas nodokļa grāmatiņā ieraksts par bērnu kā apgādājamo, un atrašanās vecāka apgādībā netiek pārtraukta. Vecākam saglabājas atvieglojums par apgādībā esošu personu 175 eiro mēnesī, un bērnam vasaras darba laikā tiek piemērots neapliekamais minimums 75 eiro mēnesī, izņemot gadījumu, ja bērns strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja.