PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2024. gada 18. aprīlis

Jadviga, Laura

11436.jpeg
Foto: tixti / 123RF
Tūkstošiem cilvēku otrdien Budapeštā izveidojuši dzīvo ķēdi ap ASV miljardiera Džordža Sorosa dibināto universitāti.

Universitātei Ungārijas valdības politikas dēļ draud slēgšana.

Protesta akcija notika neilgi pēc tam, kad Ungārijas parlaments otrdien apstiprināja likumprojektu par augstāko izglītību, kas draud ar slēgšanu Sorosa dibinātajai Centrāleiropas Universitātei (Central European University - CEU).

Parlamentā, kur vairākumu no 199 vietām kontrolē premjerministra Viktora Orbāna pārstāvētā konservatīvā partija "Fidesz", par likumprojektu balsoja 123 deputāti. Pret balsoja tikai 38.

Jaunie noteikumi aizliedz institūcijām ārpus Eiropas Savienības (ES) izsniegt Ungārijā diplomus, ja starp abu valstu valdībām nav panākat attiecīga vienošanās.

Noteikumu prasa, lai šādām skolām būtu arī universitātes pilsētiņa un fakultātes savā bāzes valstī, kas CEU gadījumā nozīmētu ASV.

CEU nav studentu pilsētiņas ASV un tā arī nepasniedz tur kursus.

Ungārijas likumprojektu par augstāko izglītību kritizējušas gan ASV, gan Vācija.

Ungārijas parlamentā aprīlī, domājams, tiks iesniegts arī likumprojekts par nevalstisko organizāciju (NVO) finansējuma "caurredzamību". Tiek uzskatīts, ka jaunās normas pamatā iecerētas, lai ierobežotu tieši Sorosa finansētos projektus. 

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns vairākkārt kritizējis 86 gadus veco Sorosu par jaukšanos Centrāleiropas un Austrumeiropas lietās un mēģinājumos izpostīt kontinentu, atbalstot atvērtas robežas un bēgļiem un imigrantiem labvēlīgu politiku, informē aģentūra LETA.