PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 21. aprīlis

Anastasija, Marģers

11312.jpeg
Foto: petro / 123RF
Jau 376 Latvijas lauku skolu audzēkņi ir tikuši pie bezmaksas redzes pārbaudes un jaunajām brillēm. 

Taču, turpinot Borisa un Ināras Teterevu fonda labdarības programmu "Dakter, es labi redzu!", sertificēts oftalmologs redzes pārbaudes veiks arī martā. Šoreiz - Kocēnu, Beverīnas, Burtnieku, Mazsalacas, Naukšēnu un Rūjienas novadu skolās.

Programmas mērķis ir laikus konstatēt redzes pasliktināšanos skolēniem un līdz 2018. gadam aptvert mazās lauku skolas visos Latvijas novados. Tās ietvaros oftalmologs ierodas pieteiktajā skolā ar visu nepieciešamo mobilo aparatūru. Pēc bezmaksas redzes pārbaudes bērni no maznodrošinātām ģimenēm saņem dāvanu karti 45 eiro vērtībā briļļu iegādei un košu futlāri jaunajām brillēm.

Martā plānotās vizītes

Datums            Skola

20.03.  Trikātas pamatskola un Brenguļu sākumskola

21.03.  J. Endzelīna Kauguru pamatskola, Kocēnu pamatskola un Ziemeļvidzemes internātpamatskola Vaidavā

22.03.  Matīšu pamatskola, Burtnieku Ausekļa pamatskola un Ziemeļvidzemes internātpamatskola Dauguļos

23.03.  Ēveles pamatskola, Rencēnu pamatskola un Jaunburtnieku pamatskola

24.03.  Rūjienas vidusskola un Naukšēnu novada vidusskola

27.03.  Mazsalacas vidusskola un Ramatas sākumskola

28.03.  Rubenes pamatskola, Jura Neikena Dikļu pamatskola un Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskola - attīstības centrs

Kopš 2013.gada redze pārbaudīta jau 376 lauku skolās 12`730 skolēniem, no kuriem 2`830 saņēma receptes-dāvanu kartes briļļu iegādei. Šobrīd redzes pārbaude ar fonda atbalstu paveikta jau 80 novados, informē Diana Germane, Borisa un Ināras Teterevu fonda sabiedrisko attiecību speciāliste..

Plašāk par rezultātiem lasiet infografikā

Latvijas skolēnu redzes skrīnings (2010) parādīja, ka redzes korekcija var būt nepieciešama līdz pat 44% to jaunāko klašu skolēnu, par kuriem bija bažas saistībā ar redzi. Tādēļ kopš 2013. gada Borisa un Ināras Teterevu fonds īsteno programmu "Dakter, es labi redzu!".

Redzes izmaiņu iemesli skolas vecuma bērniem nereti ir pārmērīga mācību slodze, pastāvīga datoru un citu iekārtu lietošana acu tuvumā, neprasme atpūtināt un vingrināt acis. Laikus nepamanītas redzes izmaiņas apgrūtina mācību satura uztveri, socializēšanos un nākotnes iespējas darba tirgū. Redzes izmaiņas palīdz koriģēt savlaicīga rīcība, tostarp briļļu pastāvīga lietošana. Diemžēl bieži tas ir problemātiski, jo acu ārsts nav pieejams bērnu dzīvesvietas tuvumā, kā arī ģimenēm trūkst līdzekļu piemērotu briļļu iegādei.

Borisa un Ināras Teterevu fonds. 2010. gadā mecenāti Boriss un Ināra Teterevi nodibināja ģimenes labdarības fondu, lai atbalstītu izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicinātu kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā un pasaulē. Fonda atbalstītie labdarības projektu rezultāti aptver simtiem tūkstošu iedzīvotāju Latvijā un iedzīvotājus 10 valstīs ārpus Latvijas teju visos kontinentos.