PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 22. jūlijs

Marija, Marika, Marina

11025.jpeg
Foto: bialasiewicz / 123RF
Turpinās dokumentu pieņemšana Jauniešu garantijas izglītības programmās, kurās bez maksas var apgūt darba tirgū pieprasītu profesiju gada laikā. 

Jauniešiem vecumā no 17 līdz 29 gadiem ir iespēja līdz 17. februārim pieteikties mācībām, izvēloties kādu no 21 profesijas. 

“Janvāra sākumā noslēdzās uzņemšana Jauniešu garantijas pusotra gada ilgajās izglītības programmās, kurās pieteikušies jau vairāk nekā 300 jaunieši. Jauniešu garantijas projekts turpinās līdz 2018. gadam, tāpēc ziemas uzņemšana notiek pēdējo reizi. Ieguvums, ko programma sniedz mūsu sabiedrībai kopumā, ir “amats rokā”, īpaši tiem, kas pēc vidusskolas savu patstāvīgo ceļu ne augstskolā, ne darba dzīvē tā arī nav atraduši. Jauniešu garantijā diplomus ir ieguvuši gandrīz 4000 jauniešu, turklāt absolventu aptaujas dati rāda, ka gandrīz 70% no viņiem mēnesi pēc mācībām ir veiksmīgi iekļāvušies darba tirgū un uzsākuši darba gaitas,” stāsta Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) direktore Dita Traidās.

Līdz 17. februārim ir iespēja pieteikties un apgūt šādas profesijas: pavārs, konditors, frizieris, vizāžists, drēbnieks, šuvējs, lietvedis, mazumtirdzniecības veikala pārdevējs, atslēdznieks, virpotājs, lokmetinātājs, frēzētājs, autoatslēdznieks, ķīmiskās produkcijas ražošanas operators, motorzāģa operators, dārzkopis, kokvedēja automobiļa vadītājs, mūrnieks, apdares darbu strādnieks, inženierkomunikāciju montētājs un galdnieks.

Pārvērta hobiju par biznesu

“Tuvojoties bērna kopšanas atvaļinājuma beigām, izlasīju par Jauniešu garantiju. Sapratu, ka tā ir lieliska iespēja apgūt padziļināti manu sirds lietu – apģērbu izgatavošanu no skices līdz gatavam izstrādājumam. Gandrīz neticami likās tas, ka programma ir tik īsa, bez maksas un vēl ar iespēju saņemt stipendiju. Tādu iespēju nevarēju laist garām! Tagad esmu ļoti priecīga par lielisko pieredzi, kontaktu loku un zināšanām, ko ieguvu mācību laikā. Pašlaik pelnu sev algu kā pašnodarbināta persona un būvēju lielus plānus par savu zīmolu. Noteikti ieteiktu izmantot šo programmu arī citiem!” savā pieredzē dalās Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Apģērbu konstruēšanas un modelēšanas speciālista programmas absolvente Baiba Vilnīte.

Galdnieka kvalifikāciju ieguvusī Inese Meldere atzīst, ka pēc vidusskolas beigšanas bez reālām, darbā pielietojamām prasmēm darba tirgū iekļauties ir grūti. “Jauniešu garantija ir ideāls variants jauniešiem, kuri ir sapratuši, kādu arodu vēlas apgūt, jo bez mācībām skolas solā ir prakse, kuras laikā profesiju iepazīst darot. Turklāt par profesionālo izglītību nav jāmaksā, var saņemt stipendiju, mācību laikā tiek nodrošināta dienesta viesnīca un vēl virkne citu labumu. Mācoties Jauniešu garantijā, ieguvu ne tikai profesiju, bet guvu pārliecību uzsākt uzņēmējdarbību. Saldus tehnikumā ieguvu spēcīgus galdniecības pamatus, mācoties pie moderni aprīkotiem darba galdiem un iepazinu lieliskus pasniedzējus – meistarus, ar kuriem vajadzības gadījumā droši varu konsultēties arī šobrīd.”

Par programmu Jauniešu garantija

Lai apgūtu profesiju Jauniešu garantijas profesionālās izglītības programmās, jaunietim jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem ar pamatskolas, vidusskolas vai vidējo profesionālo izglītību. Jaunietis var strādāt algotu darbu vai būt pašnodarbināts. Pieteikties mācībām var arī vakarskolu audzēkņi un ikviens, kas iegūst vidējo izglītību tālmācībā, studē nepilna laika studiju programmās augstskolās vai atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā.

Mācības Jauniešu garantijā ļauj saņemt stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī, ja jaunietis ir sekmīgs, kā arī nepieciešamos mācību līdzekļus, bezmaksas vietu dienesta viesnīcā un karjeras atbalsta pasākumus. Mācības ietver 15 nedēļu ilgu kvalifikācijas praksi, kuras laikā tiek apmaksāti ceļa izdevumi un naktsmītne, ja nepieciešams.

Dokumentus izvēlētajā profesionālās izglītības iestādē var iesniegt līdz 17. februārim. Ar visām Jauniešu garantijas profesijām, izglītības iestādēm, uzņemšanas noteikumiem un priekšrocībām var iepazīties VIAA mājaslapā.

Projekta Jauniešu garantija aktivitāti “Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana Jauniešu garantijas ietvaros” finansē ar Eiropas Savienības Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvas un Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kā arī no Latvijas valsts budžeta, informē VIAA pārstāve Kristīne Keiča.