PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2025. gada 24. aprīlis

Nameda, Ritvaldis, Visvaldis

Tuvredzība bērnam: simptomi un risinājumi. Konsultē optikas salona METROPOLE speciālisti
Tuvredzība bērnam: simptomi un risinājumi. Konsultē optikas salona METROPOLE speciālisti
Foto: AdobeStock

Tuvredzība jeb miopija ir viens no pasaulē izplatītākajām refraktīvajiem redzes traucējumiem, kas skar gan bērnus, gan pieaugušos. Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati – vairāk nekā trešdaļa bērnu visā pasaulē ir miopi, turklāt tiek prognozēts, ka līdz 2050. gadam katrs otrais pasaules iedzīvotājs būs tuvredzīgs. Raksta turpinājumā uzziniet, kā rodas tuvredzība bērniem, un kādas miopijas kontroles iespējas tiek nodrošinātas optikas salonā METROPOLE!

Miopija: kas tā ir, un kādi faktori to veicina

Tuvredzības gadījumā gaismas stari fokusējas pirms tīklenes, tāpēc, skatoties tālumā, attēls veidojas neass un izplūdis. Nereti šādu stāvokli izraisa acābola aizmugurējā segmenta izstiepšanās un bieži vien tas attīstās pamatskolas vecumā.

Ir vairāki faktori, kas var veicināt tuvredzību:

●      ģenētika un iedzimtība: ja viens vai abi vecāki ir miopi, risks, ka arī bērns būs tuvredzīgs būtiski pieaug, jo šo redzes traucējumu ir iespējams ģenētiski pārmantot;

●      pārmērīga digitālo ierīču lietošana: skatīšanās ekrānā nozīmē ilgstošu redzes sasprindzināšanu, kas var veicināt ne tikai tuvredzības attīstīšanos, bet arī tās progresēšanu;

●      ikdienas paradumi: ja bērns maz laika pavada ārpus telpām, arī tas var būt miopijas riska faktors. Acīm ir nepieciešams dabiskais apgaismojums. Atrodoties ārā, tiek samazināta tuvredzības slodze, jo biežāk skatiens tiek fokusēts tālumā.

Jāņem vērā, ka tuvredzība var arī progresēt pakāpeniski. Biežākās pazīmes ir:

●      acu samiegšana, skatoties tālumā;

●      nespēja saredzēt tālāk esošus objektus, salasīt burtus;

●      galvassāpes un/vai acu sāpes.

Ja novērojat kādas no pazīmēm vai bērns pats ir pastāstījis par sūdzībām, nekādā gadījumā nevajadzētu atlikt vizīti pie optometrista vai oftalmologa.

Kāpēc nepieciešama miopijas kontrole?

Miopiju nevajadzētu atstāt bez ievērības vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tuvredzība rada izmaiņas acs struktūrās un paaugstina dažādu acu slimību, piemēram, tīklenes atslāņošanās, risku. Ir novērota korelācija starp tuvredzības apjomu un acu slimībām.  Otrkārt, tās esamība var būtiski ietekmēt ne tikai ikdienu, bet dzīves kvalitāti kopumā.

Miopijas kontroles iespējas optikas salonā METROPOLE

Regulāras redzes pārbaudes un monitorings

Redzes pārbaude bērniem tiek veikta, izmantojot mūsdienīgākās iekārtas. Vizītes laikā optometrists pārbauda redzes asumu dažādos attālumos, nosaka abu acu kopsadarbību un redzes funkcijas tuvumā, izvērtē skatīšanās paradumus, izraksta atbilstošu briļļu un/vai kontaktlēcu recepti, kā arī sniedz rekomendācijas, kā uzlabot acu veselību un samazināt miopijas progresu. Nepieciešamības gadījumā tiek veikts arī acs spiediena mērījums.

Pētījumi liecina, ka tuvredzības progresēšanu pastiprina nepietiekama redzes korekcija, tādēļ gadījumā, kad bērnam ir nepieciešamas brilles tālumam, speciālists nozīmē pilnu korekciju, nodrošinot nepieciešamo redzes asumu dažādos attālumos.

MyoCare briļļu lēcas miopijas kontrolei

MyoCare brilles bērnam ir inovatīvs risinājums, kas paredzēts tuvredzības kontrolei. Šo briļļu lēcu izgatavošanā tiek izmantota C.A.R.E.® tehnoloģija, kas veicina pareizu regulācijas mehānismu darbību tieši acs aizmugurējā daļā, tādējādi novēršot acābola strauju izstiepšanos. Briļļu lēcas perifērijā ir izvietoti speciālie punktiņi, kas palīdz veikt šo regulācijas mehānismu, taču tie ir ļoti blāvi un tādējādi neietekmē lēcas vizuālo izskatu.

Lai arī lēcas ir svarīgākā komponente, nozīme ir arī briļļu ārējam izskatam, lai bērns labprātīgi tās vēlētos vilkt. Ir pieejami dažādi briļļu ietvari bērniem – gan polikarbonāta, gan metāla un citu materiālu. Izvēloties brilles bērnam, ir īpaši svarīgi, lai izvēlētais ietvars būtu ērts un izmērā atbilstošs.

Nakts kontaktlēcas jeb ortokeratoloģija

Tuvredzība bērnam efektīvi var tikt koriģēta arī ar speciālajām nakts lēcām, kas ir zinātniski pierādīta metode miopijas progresa samazināšanai. Nakts kontaktlēcas katram tiek pielāgotas un izgatavotas individuāli, un tās ir paredzētas lietošanai tikai miega laikā.  Īpašās cietās gāzu caurlaidīgās lēcas veido hidraulisku spiedienu, izmainot acs radzenes formu. No rīta pamostoties un izņemot lēcas no acīm, bērnam tiek nodrošināta skaidra redze visas dienas garumā, tāpēc nav nepieciešams lietot citus redzes korekcijas līdzekļus. Brīdī, kad nakts lēcas vairs netiek lietotas, redze atgriežas tās sākotnējā stadijā.

Mīkstās kontaktlēcas miopijas kontrolei

Optikas salonā METROPOLE var iegādāties arī mīkstās kontaktlēcas, kas paredzētas nēsāšanai dienas laikā – 8 līdz 12 stundas. Izvēloties dienas jeb vienreizlietojamās lēcas, to tīrīšana un uzglabāšana nav nepieciešama (no rīta acīs jāievieto pilnīgi jauns kontaktlēcu pāris).

Veselīgu paradumu ieviešana ikdienā

Vismaz 2 stundas dienā bērnam ieteicams pavadīt ārā, lai mazinātu acu nogurumu un pārslodzi. Tāpat arī jāierobežo viedierīču izmantošanas  – vēlams pie ekrāna pavadīt 20 minūtes un tad ļaut acīm atpūsties. Par labu nāk arī regulāras fiziskās aktivitātes un veselīgs uzturs.

Biežāk uzdotie jautājumi par miopiju. Konsultē optikas salona METROPOLE speciālisti

1.    Kā zināt, vai manam bērnam nepieciešamas brilles vai kontaktlēcas?

Vislabāk par to iespējams pārliecināties, dodoties uz profilaktisko redzes pārbaudi, taču par redzes traucējumiem var liecināt arī kādas specifiskas pazīmes – acu samiegšana, sūdzības par grūtībām saskatīt to, kas rakstīts uz tāfeles, atrašanās pēc iespējas tuvāk televizora ekrānam, lai to labāk saskatītu.

1.    Kādas ir drošākās miopijas kontroles metodes?

Visdrošākās miopijas kontroles metodes ir: ortokeratoloģija, kā arī redzes koriģēšana ar brillēm un kontaktlēcām. Vēl viena no tuvredzības kontroles metodēm ir medikamenta – atropīna – lietošana, taču šo terapiju drīkst nozīmēt tikai oftalmologs. Medikamenta lietošana ir jākombinē ar briļļu vai kontaktlēcu lietošanu. 

2.    Cik bieži jāpārbauda redze bērnam?

Redzi būtu noteikti jāpārbauda pirms skolas gaitu uzsākšanas un turpmāk, ja nav nekādu sūdzību vai pazīmju – reizi 2 gados. Savukārt bērniem, kuriem jau ir diagnosticēts kāds redzes traucējums, pie optometrista jāvēršas katru gadu, ja vien speciālists nav norādījis citādāk.

3.    Vai digitālo ierīču lietošana var veicināt tuvredzību?

Jā, ilgstoša skatīšanās ekrānā ir viens no tuvredzības riska faktoriem, tāpēc vēlams ierobežot digitālo ierīču izmantošanas apmēru, ievērojot 20 minūšu intervālu.

4.    Cik maksā bērnu brilles?

Tā kā brilles tiek izgatavotas individuāli, cenu veido dažādi faktori, piemēram, lēcas, to materiāls un pārklājums, ietvars un citi. Par konkrētām izmaksām iespējams uzzināt optometrista vizītes laikā.

Kvalitatīvas un mūsdienīgas brilles bērniem plašā klāstā pieejamas optikas salonā METROPOLE. Piesakieties vizītei pie optometrista, lai noskaidrotu, kāds ir labākais miopijas kontroles risinājums bērnam!

Reklāmraksts