PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 28. maijs

Vilhelms, Vilis

12016.jpeg
Foto: pexels-photo-542555
Valdība otrdien skatīs jautājumu par studiju virziena "Mākslas" atvēršanu augstskolā "Turība", liecina valdības darba kārtība.

Sagatavotais Ministru kabineta rīkojuma projekts gan paredz neatbalstīt šāda studiju virziena atvēršanu.

Augstskola skaidrojusi, ka jauno studiju virzienu plāno īstenot esošajās telpās. Augstskolas bibliotēkā ir nodrošināta informatīvā bāze arī par dizaina jautājumiem, grāmatas ir pieejamas angļu, vācu, krievu un latviešu valodās, tāpat tiek abonēti arī dažādi periodiskie izdevumi. Studējošajiem būtu iespējams izmantot arī augstskolas Komunikācijas fakultātes rīcībā esošo aparatūru. Vienlaikus augstskola būtu gatava ieguldīt aptuveni 50 000 eiro mācību telpu un aprīkojuma nodrošināšanā.

Kultūras ministrija (KM) norāda, ka nav pietiekamas informācijas, lai varētu izvērtēt studiju programmas kvalitatīvas īstenošanas nodrošināšanu, jo nav iesniegti, piemēram, studiju kursu apraksti. KM kā vadošā valsts pārvaldes iestāde dizaina jomā neatbalsta studiju virziena "Mākslas" atvēršanu augstskolā "Turība".

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ieskatā studiju virziens "Mākslas" neatbilst valsts attīstības prioritātēm, jo augstskolas vēlme atvērt studiju virzienu "Mākslas", kas jau tiek īstenots 15 augstākās izglītības iestādēs un kura ietvaros var tikt licencētas jebkādas tam atbilstošas studiju programmas, neliecina par efektīvu un koncentrētu resursu izmantošanu, kas veicinās uzņēmējdarbības attīstību.

Tāpat IZM skaidro, ka augstākās izglītības politika ir vērsta uz resursu konsolidāciju un studiju programmu skaita samazināšanu. Līdz 2020.gadam plānots samazināt studiju programmu skaitu no 900 uz 600 studiju programmām. Ministrija neatbalsta jaunu studiju virzienu atvēršanu un jaunu studiju programmu licencēšanu, jo tas palielinās studiju programmu fragmentāciju un veicinās resursu izkliedēšanos, nevis koncentrāciju.

Kopumā IZM secinājusi, ka studiju virziens "Mākslas" daļēji atbilst valsts attīstības prioritātēm un augstskolai var būt nepietiekami resursi studiju virziena īstenošanai.

Tikmēr Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Ekonomikas ministrija (EM) atbalsta studiju virziena "Mākslas" atvēršanu augstskolā, norādot, ka studiju virziens atbilst valsts attīstības prioritātēm un darba tirgus prognozēm.

Savukārt Augstākās izglītības padome sākotnēji norādīja uz iespējamu mācībspēku kvalifikācijas nepietiekamību studiju programmas nodrošināšanas vajadzībām, taču atkārtotajā viedoklī pauda, ka pēc augstskolas uzklausīšanas secināts, ka augstskola var piesaistīt mācībspēkus ar nepieciešamo kvalifikāciju, informē aģentūra LETA.

Lēmumu par jauna studiju virziena atvēršanu attiecīgajā augstskolā vai koledžā pieņem Ministru kabinets, izvērtējis augstskolai vai koledžai pieejamos resursus un atbilstību valsts attīstības prioritātēm. Ja Ministru kabinets pieņem lēmumu atvērt studiju virzienu augstskolā vai koledžā, augstskola vai koledža iesniedz Akadēmiskās informācijas centram iesniegumu par attiecīgajam studiju virzienam atbilstošās studiju programmas licencēšanu.