PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 20. aprīlis

Mirta, Ziedīte

10990.jpeg
Foto: Foto: highwaystarz / 123RF
Optimāla skolu tīkla pētījums ļaus plānot un īstenot reformas izglītības sistēmā, iepazīstoties ar pētījumu "Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā", sacīja Valmieras pašvaldības vadītājs Jānis Baiks.

J.Baiks pārliecināts, ka izglītības reformu plānošanas procesā nepieciešams kvalitatīvs dokuments. IZM piedāvātais pētījums J.Baika ieskatā pārsniedz vienas nozares ietvarus un datu ir pietiekami, lai domātu arī par teritoriālo reformu.

"Atbalstu reformas, kas balstīti rūpīgos pētījumos un analīzē," sacīja J.Baiks, uzsverot, ka patlaban izglītībā notiek pārmaiņas un tās jābalsta pētījumos un plānošanas dokumentos, kuros izvirzītie mērķi ir ilgtermiņā vērsti. J.Baiks akcentēja, ka skolu tīkla sakārtošanas kontekstā visām iesaistītajām pusēm jāstrādā vienoti, jo pretējā gadījumā iesaistītās puses viena otru vājina, informē aģentūra LETA.

Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars uzsvēra, ka, neskatoties uz ierasto viedokli, ka skolu tīkla sakārtošana attiecināma tikai uz lauku reģioniem, pētījums parāda, ka šis jautājums ir aktuāls arī lielām un blīvi apdzīvotām pašvaldībām. Līdz ar to pētījums kalpos par diskusiju pamatu, domājot par Latvijas vidusskolu tīkla sakārtošanas procesu.

Vienlaikus R.Čudars pauda atbalstu priekšlikumam par vienotu izglītības valodu vidusskolas 10.-12.klašu posmā, gan piebilstot, ka nepieciešams rast veidus, kā nodrošināt papildu moduli mazākumtautību valodas un literatūras apguvei.

Kā ziņots, pētījums, plašā datu un situācijas analīze ir objektīvas informācijas pamats, lai, kopā strādājot, celtu izglītības kvalitāti un pedagoģijas profesijas prestižu, skaidroja Izglītības un zinātnes ministrijā.

Pētījuma otrajā daļā ietverti konkrēti priekšlikumi vidusskolu tīkla attīstībai Rīgas, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales reģionā. Pētījumā analizēta skolēnu mobilitātes problēma, pētīta ārvalstu pieredze skolēnu pārvadājumos, apkopotas skolēnu transporta izmaksas no attāla pagasta uz attīstības centru vairākās pašvaldībās. Tāpat izvērtēti prioritāri asfaltējamie ceļa posmi un sniegti priekšlikumi melnā seguma ceļu tīkla paplašināšanai.

Pētījumu "Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā" pēc IZM pasūtījuma no šā gada februāra līdz oktobrim veica karšu izdevniecība "Jāņa sēta". Pētījuma mērķis ir izpētīt aktuālos demogrāfiskos, infrastruktūras nodrošinājuma un iedzīvotāju mobilitātes aspektus un, balstoties uz izpētes un analīzes rezultātā iegūtiem oriģināliem kvantitatīviem un kvalitatīviem datiem un ņemot vērā agrāk veiktu saistītu pētījumu rezultātus, izveidot vispārējās izglītības iestāžu tīkla ģeotelpiskās plānošanas platformu un izstrādāt optimālo vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīkla modeli.

Pētījumā sagatavoto priekšlikumu ieviešanas sasniedzamais rezultāts ir neradīt papildu finanšu slogu nodokļu maksātājiem, samazināt izglītības kvalitātes atšķirības vispārējās izglītības iestādēs pilsētās un lauku teritorijās, tostarp novēršot krasās atšķirības arī starp skolām vienas pilsētas ietvaros. Tiks radīti apstākļi finanšu līdzekļu ietaupījumam un iespējām palielināt pedagogu atalgojumu bez papildu sloga valsts budžetam.