PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 25. jūnijs

Maiga, Milija

Zināmi VII pasaules diktāta latviešu valodā rezultāti
Zināmi VII pasaules diktāta latviešu valodā rezultāti
Foto: pexels
Izlabojot 2290 pārbaudei pieņemtos darbus, kļuvis zināms, ka VII pasaules diktātu latviešu valodā, kas norisinājās 2021. gada 27. novembrī Latvijā un citviet pasaulē, teicami uzrakstījuši 54 dalībnieki.

No 54 teicami uzrakstītiem darbiem 12 bija bez kļūdām, bet 42 – ar vienu kļūdu. Šoreiz 52 labākie darbi tika rakstīti Latvijā, viens Dānijā un vēl viens Itālijā. Vidējais kļūdu skaits izlabotajos diktātos ir deviņas (trīs ortogrāfijas un sešas interpunkcijas).

Starp pārbaudei pieņemtajiem darbiem 541 bija 2-5 kļūdas, 948 bija 6-10 kļūdas, 631 bija 11-20 kļūdas, 80 bija 21-30 kļūdas, 19 bija 31-40 kļūdas, deviņos bija 41-50 kļūdas, bet astoņos – 51 un vairāk kļūdas. Maksimālais kļūdu skaits vienā darbā bija 122, savukārt daļa diktātu netika pieņemti pārbaudei, jo tie bija uzrakstīti tikai daļēji vai tajos trūka diakritisko zīmju.

Kļūdas.PNG

Komentējot rezultātus, šī gada teksta autors Aivars Eipurs atzīst: “Pēc diktāta norises man zvanīja gana daudzi, kuriem bijusi viena vai divas kļūdas. Tā kā vidēji tās ir deviņas, esmu priecīgs arī par tiem, kuriem kļūdu bija daudz, jo tikai retais aizmirsa to, ko zināja; drīzāk vairāk kļūdu ieviesies tur, kur latviešu valodas pareizrakstības zināšanās bijuši robi vai pārrāvumi. Vēlēšanās savas prasmes pārbaudīt, tās uzlabojot, ir uzslavas vērtas.”

Kopumā pārbaudei tika pieņemti darbi no 40 pasaules valstīm. Dalībnieku vairākums bija no Latvijas (2127); pārējie bija no Vācijas (26), Lielbritānijas (25), Nīderlandes (14), Beļģijas (11), Šveices (8), Īrijas, Francijas, Spānijas un Zviedrijas (katrā pa 7), Norvēģijas (5), Dānijas, Igaunijas, Itālijas, Ķīnas un Luksemburgas (katrā pa 3), ASV, Austrālijas, Krievijas, Laosas, Lietuvas, Moldovas un Somijas (katrā pa 2), Afganistānas, Baltkrievijas, Brazīlijas, Čehijas, Ēģiptes, Grieķijas, Horvātijas, Indonēzijas, Izraēlas, Japānas, Kanādas, Malaizijas, Polijas, Singapūras, Serbijas, Turcijas un Ungārijas (katrā pa 1).

Valstis.png

97% diktāta dalībnieku norādīja, ka viņu dzimtā valoda ir latviešu, 2,3% – krievu, pārējie 0,7% – angļu, lietuviešu, vācu, latgaliešu, igauņu, zviedru, ukraiņu, čečenu, itāļu un  japāņu. Vienlaikus zināms, ka dalībnieku vidū ir 64 zinātņu doktori, 1079 maģistri, 950 bakalauri, kā arī 118 vidējo izglītību un 79 pamatizglītību ieguvušie.

Jāatzīmē, ka šogad ir palielinājusies diktātu rakstošo vīriešu aktivitāte (18%), tomēr sievietes joprojām bijušas krietni čaklākas rakstītājas (82%). Tāpat zināms, ka jaunākajai dalībniecei, kura diktātu rakstīja Ogrē, ir tikai deviņi gadi, savukārt vecākajai dalībniecei, kura savu darbu rakstīja Mārupē un atsūtīja labošanai ar Latvijas Pasta starpniecību, – 91 gads.

Atgādinām, ka šoreiz diktāts tika translēts ne tikvien tīmekļvietnē „raksti.org” un sabiedrisko mediju portālā „LSM.lv”, bet arī Latvijas Radio 1 un Latvijas Televīzijā. Kā liecina Kantar TNS dati, tiešraidi Latvijas Televīzijā vienlaikus skatījās vairāk nekā 46000 interesentu. Iespēja rakstīt diktātu tika nodrošināta arī nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem cilvēkiem, tādējādi domājot par sabiedrības integrāciju, lai ikviens varētu novērtēt zināšanas latviešu valodas pareizrakstībā.

Visi tiešsaistes dalībnieki kopā ar izlaboto diktātu saņēma virtuālu apliecinājumu par piedalīšanos, savukārt labāko rezultātu ieguvēji 2022. gada janvārī tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no izdevniecības „Jānis Roze” un „Zvaigzne ABC”.