Puisis balvā saņēmis iespēju gadu dzīvot un mācīties ASV, taču tagad noskaidrojies, ka, neraugoties uz izcilajām sekmēm, savā Maskavas skolā viņam nāksies palikt uz otru gadu, ar lielu perspektīvu uzreiz pēc skolas beigšanas tikt iesauktam armijā, raksta avīze Moskovskij Komsomoļec. Zēna vecāku mēģinājumi nodrošināt viņam tālmācību (šādu iespēju paredz Krievijas likums par izglītību) pagaidām beigušies neveiksmīgi - Maskavas skola noraida šādu iespēju.
Absurds Krievijā: olimpiādes uzvarētājam jākļūst par otrgadnieku

Šī gada pavasarī Maskavas 1323. vidusskolas astotās klases skolēns Saša Vahļajevs (Саша Вахляев) uzvarēja starptautiskajā angļu valodas olimpiādē FLEX un ieguva galveno balvu - iespēju gadu mācīties kādā ASV skolā. "Mēs šo iespēju nevēlējāmies laist garām, jo tā taču ir unikāla izdevība uzlabot valodas zināšanas, iepazīties ar jaunu kultūru, padzīvot patstāvīgi bez vecāku uzraudzības," sarunā ar Moskovskij Komsomoļec stāsta zēna māte Jekaterina Mihejeva (Екатерина Михеева). Pēc viņas domām skolai, kurā Saša mācījies kopš piektās klases, būtu jābūt gandarītai par šādu sava skolēna panākumu, taču patiesībā viss esot pilnīgi pretēji. "Kad mēs informējām direktori, viņa jau uzreiz brīdināja, ka Saša, visticamāk, netiks pielaists pie valsts atestācijas, un tas nozīmē, ka nākamgad pēc atgriešanās viņam būs jāmācās devītajā klasē," saka J. Mihejeva.
Konsultācijas ar izglītības pārvaldes amatpersonām viņu gan nomierinājušas - šajā iestādē skolēna māmiņa informēta, ka 1. septembrī stājas spēkā jaunais izglītības likums, kurā iekļauta arī tālmācības iespēja. Ņemot vērā zēna līdzšinējās sekmes, ir skaidrs, ka Sašam nesagādās nekādas pūles paralēli mācībām amerikāņu skolā apgūt arī devītās klases programmu Maskavas skolā un sekmīgi nokārtot eksāmenus, tādēļ augustā zēns devies uz ASV, kur pašlaik mācās kādā Misūri štata skolā. "Viņam tur ļoti patīk. ASV viņš mācās jau 10. klasē, turklāt padziļināti apgūst vairākus mācību priekšmetus, pie viena sekojot līdzi arī Krievijas 9. klases programmai," stāstījusi J. Mihejeva.
Taču šīs pūles var izrādīties veltas. "Kad septembra sākumā ierados pie Maskavas skolas direktores un ierunājos par tālmācības programmu, viņa paziņoja, ka neesot izstrādāta attiecīgā metodika, tāpēc tālmācība neesot iespējama," žēlojusies talantīgā skolēna māte. Skolas administrācija noraidījusi arī viņas priekšlikumu izmantot internetu, lai Saša nokārtotu pārbaudījumus un varētu kārtot valsts atestāciju - direktore atkal atsaukusies uz metodikas trūkumu. "Pēc tam es ierosināju vēl vienu variantu. Saša no ASV atgriezīsies 15. maijā, bet eksāmeni sāksies tikai jūnijā - ar divām nedēļām viņam pilnīgi pietiktu, lai saņemtu atestāciju visos mācību priekšmetos. Taču skolas direktore paziņoja, ka nepaspēs noorganizēt attiecīgās skolotāju komisijas," stāstījusi J. Mihejeva.
Arī citās valsts skolās, kur viņa interesējusies, tālmācības iespēja joprojām netiek piedāvāta, lai arī likumā tāda iespēja ir paredzēta. To būtu gatavas nodrošināt privātās mācību iestādes, taču finansiālu iemeslu dēļ ģimene nevar atļauties tajās mācīties. "Tā nu mums palikušas divas iespējas. Vai nu palikt uz otru gadu, kas nozīmē, ka uzreiz pēc skolas Sašu var iesaukt armijā, vai arī pamest ASV, laužot parakstīto līgumu - tas var atstāt zināmu iespaidu uz Sašas izredzēm vēlreiz iegūt ASV vīzu," skumji saka olimpiādes uzvarētāja māmiņa.