PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

5953.jpeg
Militārais konflikts, kas faktiski pāraudzis pilsoņu karā, Sīrijā plosās vairāk nekā divus gadus, un, saskaņā ar ANO datiem, no 20 000 valsts skolu, gandrīz 4000 nodarīti postījumi, un mācības tajās vairs nav iespējams organizēt. 

Ziņu aģentūru AFP un AP korespondenti, kuri apmeklējuši nemiernieku kontrolētos reģionus Alepo pilsētā un Madaijas ciematā, vēsta, ka par dzīves atgriešanos normālās sliedēs vēl ir pāragri runāt, taču nemiernieku grupējumi cenšas nodrošināt izglītības iespējas šeit dzīvojošajiem.

2012. gada jūlijā niknas kaujas starp Sīrijas valdības spēkiem un nemierniekiem sākās Alepo pilsētā, un lielāko daļu skolu un universitāšu nācās slēgt. Pašlaik lielākā daļa Alepo atrodas nemiernieku kontrolē, un pēc gada pārtraukuma bērniem atkal pavērusies iespēja apmeklēt skolu - vietējiem aktīvistiem ar nemiernieku grupējumu finansiālu atbalstu izdevies atvērt vairākas skolas. "Tas ir ļoti svarīgs solis, kas rada sajūtu - dzīve turpinās, neraugoties uz to, ka pāris kilometru attālumā joprojām risinās karadarbība," sarunā ar AFP saka Abū Huseins (Abu Hussein), kurš vada nesen izveidoto skolu Alepo ziemeļu priekšpilsētā. Tā kā vecā skolas ēka nopietni cietusi karadarbībā, skola ierīkota kādā pamesta rūpnīcā.

Abū Huseins samērā izvairīgi atbild uz jautājumu, kur ņemti līdzekļi skolas atvēršanai, tā vietā sūrojoties, ka uz vairākiem simtiem skolēnu ir tikai mazāk par simts mācību grāmatām, un arī tās ir ļoti veci izdevumi. 22 gadus vecais bijušais matemātikas students Ahmeds Salehs (Ahmed Saleh), kurš vada līdzīgu skolu Seifeldaulas rajonā, gan neslēpj, ka tā atvērta ar islāmistu grupējuma Liwa al-Tawhid palīdzību. Šīs kaujinieku vienības ideoloģija balstās uz Musulmaņu brālības postulātiem, kas atstāj iespaidu arī uz mācību programmu.  Līdztekus matemātikai, arābu valodai un angļu valodai, liela uzmanība skolā tiek pievērsta reliģijas mācībām, bet tādus priekšmetus kā ģeogrāfiju vai vēsturi skolēniem vispār nemāca. "Mums nav mācību grāmatu - tās, kuras izdevis Sīrijas valdošais režīms, ir pilnas ar propagandu, bet mēs nevēlamies saviem bērniem mācīt absolūtus melus," skaidro viens no skolas pedagogiem. Viņš stāsta, ka mācību grāmatas tiek saņemtas no tiem Sīrijas reģioniem, kas atrodas valdības kontrolē - arī tur dzīvojot daudz cilvēku, kuri simpatizē nemierniekiem. "Mēnešiem ilgi mēs kontrabandas ceļā ievedām grāmatas, lai varētu atsākt mācības," saka A. Salehs, kurš, atšķirībā no skolotājiem, par savu darbu saņem atalgojumu - 5000 Sīrijas mārciņu jeb 23 latus mēnesī. Taču katrā skolā AFP korespondentam nākas uzklausīt žēlošanos par burtnīcu, zīmuļu un citu mācību procesam nepieciešamu lietu trūkumu.

Pēc gada pārtraukuma skola atvērta arī Madaijas ciematā Sīrijas ziemeļos - arī to kontrolē nemiernieki. Pēdējo mēnešu laikā intensīvas kaujas šajā reģionā nav notikušas, taču vietējie iedzīvotāji bažījas par aptuveni 200 skolēnu drošību. "Mēs ejam uz skolu ar prieku, taču vienlaikus baidāmies. Mūs taču var apšaudīt ar raķetēm, bombardēt no lidmašīnām," sarunā ar AP saka 12 gadus vecais Abdo el Fikri (Abdo al-Fikri). Viņa tēvs Ahmeds (Ahmed), kurš ir nemiernieku Brīvās Sīrijas armijas kaujinieks, gan šaubās, vai dēlam izdosies ilgi mācīties. "Ja konflikts ieilgs, arī viņam būs jādodas kara," saka zēna tēvs.