PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 14. maijs

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis

5623.jpeg
Foto: Flickr.com/photos/tabor-roeder
ASV ķīmijas skolotāji ir brīdināti vairs neveikt eksperimentu, kas pazīstams ar nosaukumu Varavīksne. Janvāra sākumā kādā Ņujorkas vidusskolā šī eksperimenta laikā smagus apdegumus guva divi skolēni.

Līdzīgi negadījumi ASV skolās ir notikuši arī iepriekš. Laikraksts The New York Times vēsta, ka ASV Ķimikāliju drošības pārvaldes (Chemical Safety Board) speciālisti jau iepriekš saviem abonentiem izsūtījuši videomateriālu, brīdinot tieši par šī eksperimenta bīstamību.

Varavīksnes mērķis ir nodemonstrēt skolēniem, ka dažādas ķīmiskās vielas deg ar dažādu krāsu tādēļ, ka tām ir atšķirīgas īpašības. Kā katalizators šajā eksperimentā tiek izmantots metanols - strauji uzliesmojoša viela ar ļoti zemu vārīšanās temperatūru, kas nozīmē to, ka tā ātri izdala tvaikus, kas var uzliesmot pat istabas temperatūrā. Tieši šāds eksperiments 2. janvārī tika veikts Bīkonas vidusskolas ķīmijas laboratorijā, kurā tobrīd atradās 30 skolēnu, un tas beidzās traģiski. Pēkšņi notika iespaidīgs uzliesmojums, kurā cieta divi 16 gadus veci skolēni - Džūlijai Soltonstallai (Julia Saltonstall) konstatēti pirmās pakāpes apdegumi, bet Alonso Jeinss (Alonzo Yanes) slimnīcā tika nogādāts kritiskā stāvoklī - ārsti vairākas dienas cīnījās par viņa dzīvību.

Ķimikāliju drošības pārvaldes pārstāve Hilarija Koena (Hillary Cohen) sarunā ar The New York Times uzsvērusi, ka no šīs traģēdijas pavisam noteikti bija iespējams izvairīties. Pagājušā gada otrajā pusē pārvalde skolām un citām iestādēm izsūtījusi videomateriālu, kurā redzams, pie kādām sekām var novest Varavīksnes eksperiments. Lai gan pārvalde neaizliedza tā demonstrēšanu, tika atgādināts, ka beidzamo gadu laikā ASV skolās reģistrēti vismaz septiņi gadījumi, kad šis eksperiments izvērties neveiksmīgi un noticis uzliesmojums, kurā cietuši cilvēki. "Eksperimenti, kuros tiek izmantotas ātri iztvaikojošas, gaistošas vielas, ir samērā bīstami," atgādināts videomateriālā. "Diemžēl mēs neesam droši, ka šo brīdinājumu patiešām ir noskatījušies visi ķīmijas skolotāji," atzinusi H. Koena.

Bijusī skolotāja un Ķimikāliju drošības pārvaldes izmeklētāja Mērija Beta Malkehija (Mary Beth Mulcahy) stāstījusi, ka šis eksperiments ir bīstams ar to, ka reizēm pietiek ar pavisam niecīgu eksperimenta veicēja kļūmi, lai rastos iespaidīgas liesmas. Piemēram, 2004. gadā kādā Sietlas skolā apdegumus guvusi skolotāja, kura iepriekš veiksmīgi eksperimentu demonstrējusi desmitiem reižu. "Kad man bija 23 gadi un biju jauniņa skolotāja, es pati to demonstrēju bērniem, neapzinoties iespējamās briesmas," atzinusi M. B. Malkehija.