PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 14. maijs

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis

6264.jpeg
Pagājušā gada nogalē plašas diskusijas izraisījis ASV Republikāņu partijas kongresmeņa Džeka Kingstona (Jack Kingston) ierosinājums.

Skolēniem jau no agras bērnības ir jāsaprot, ka par velti dzīvē neko saņemt nav iespējams, tādēļ tiem nabadzīgo ģimeņu bērniem, kuri pašlaik saņem brīvpusdienas, tās būtu jāatstrādā, piemēram, slaukot grīdas skolas kafetērijās. Džordžijas štata Augustas pilsētas radiostacija WRDW norāda, ka ar šo absurdo paziņojumu Dž. Kingstons krietni samazinājis savas izredzes tikt ievēlētam ASV Senātā no Džordžijas štata.

Vienā no savām priekšvēlēšanu uzrunām Dž. Kingstons vērsa uzmanību uz faktu, ka ASV aptuveni 20 miljoniem skolēnu, kuri dzīvo trūcīgās ģimenēs, no štatu vai federālajiem budžetiem tiek nodrošinātas brīvpusdienas vai daļēji apmaksātas maltītes skolās. Kongresmenis kritizējis šo programmu lielās izmaksas (2012. gadā tās bija 11,6 miljardi dolāru jeb 8,5 miljardi eiro), norādot, ka nauda ļoti bieži tiek izmantota nelietderīgi, turklāt skolēni jau kopš bērnības tiek pieradināti pie mīta, ka dzīvē kaut ko iespējams saņemt par velti. Tādēļ viņš uzskata, ka bērnus no nabadzīgajām ģimenēm skolā būtu jānodarbina un jādod viņiem iespēja nopelnīt naudu pusdienām. Interesanti, ka savulaik līdzīgu ideju izteica Dž. Kingstona politiskais skolotājs Ņūts Gingričs (Newt Gingrich) - viņš gan rosināja skolēniem nevis slaucīt grīdas, bet no mācībām brīvajā laikā piestrādāt par skolu durvju sargiem un sētniekiem.

Dž. Kingstona izteikumi, protams, izraisījuši negatīvu reakciju, ko viņš pats nav kautrējies nosaukt par pretinieku parasto histēriju. "Es uzskatu, ka mani bērni jau strādā. Skolas apmeklēšana, skolotāju uzklausīšana un mācības taču ir viņu darbs. Vai tad Kongresā jūs arī slaukāt grīdas, lai nopelnītu pusdienas," sarunā ar WRDW sacījusi četru bērnu māmiņa Monika Bresvela (Monique Braswell). Citi kritiķi savukārt aizrādījuši - cilvēkam jābūt pilnībā atrautam no realitātes, lai iedomātos, ka XXI gadsimtā bērniem var likt strādāt. Turklāt, pat ja atrodas kāds, kurš par to būtu gatavs uzņemties atbildību, kā viņš iedomājas nodrošināt darbu 20 miljoniem skolēnu. Kongresmenim nebūtu jāmētājas ar šādām muļķīgām idejām, bet jāpadomā, kādēļ Džordžijas štatā, ko viņš pārstāv, aptuveni ceturtā daļa ģimeņu ir tik nabadzīga, ka viņu bērniem skolā nepieciešamas brīvpusdienas, uzsver Dž. Kingstona ierosinājuma pretinieki.