PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5971.jpeg
Ne tikai Latvijā, bet arī Lielbritānijā skolēnu vecākiem nākas saskarties ar situāciju, kad skolas nespēj nodrošināt likumā noteiktos mācību līdzekļus un to iegādei nākas lūgt tā dēvētos brīvprātīgos ziedojumus. 

Britu Skolotāju un lektoru asociācija (ATL) noskaidrojusi, ka vairāk nekā ceturtajā daļā skolu vecākiem tiek lūgti ziedojumi mācību grāmatu un rakstāmpiederumu iegādei, bet gandrīz 90% skolu aicina skolēnu vecākus piemaksāt par mācību ekskursijām, kam teorētiski būtu jābūt bez maksas, raksta avīze The Guardian.

ATL speciālisti ir aptaujājuši  500 skolotājus Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā (Skotijas izglītības sistēma ir atšķirīga), un organizācijas ģenerālsekretāre Mērija Bousteda (Mary Bousted) atzinusi situāciju par katastrofālu. Lielākajai daļai mācību iestāžu budžeti ir kļuvuši tik mazi, ka tās vairs nespēj nodrošināt skolēniem likumā noteiktās bezmaksas mācību grāmatas, uzdevumu burtnīcas, kancelejas preces un citas lietas, kas nepieciešamas normāla mācību procesa organizēšanai. 26% no aptaujātajiem skolotājiem atzinuši, ka viņu pārstāvētajās mācību iestādēs tiek lūgta vecāku finansiālā palīdzība mācību grāmatu iegādei. 21% skolu vecākiem lūdz ziedojumus, lai iegādātos mūzikas stundām nepieciešamos instrumentus, bet 13% skolu tiek lūgti ziedojumi rakstāmpapīra, krītiņu, zīmuļu un citu kancelejas preču iegādei.

The Guardian gan uzsver, ka runa ir tieši par brīvprātīgiem ziedojumiem - ja skolēnu vecāki naudu nespēj vai nevēlas dot, viņi to, protams, ir tiesīgi nemaksāt. Šo nostāju uzsvērusi arī laikraksta uzrunātā izglītības ministrijas ierēdne, kura norādījusi - viņai nav zināms, ka kaut kur šie brīvprātīgie maksājumi kļuvuši par obligātiem. Tomēr ATL speciālisti, kuri runājuši ar skolotājiem, norāda, ka pati papildu maksājumu prasība ir nepatīkams spiediens uz trūcīgākajiem skolēnu vecākiem īpaši  tad, ja viņiem regulāri nākas atzīt, ka finansiālā situācija nav tik spoža, lai tērētu papildu naudu par to, kas, balstoties uz likumu, pienākas bez maksas. Aptaujātie skolotāji norādījuši, ka papildu maksa neesot liela - no 10 līdz 50 sterliņu mārciņām (12 līdz 60 eiro) mācību gadā.

Taču tas neattiecas uz mācību ekskursijām (arī tām, kas iekļautas obligātajā skolu programmā), jo transporta izdevumu palielināšanās dēļ skolām kļuvis ļoti sarežģīti iekļauties atvēlētajā budžetā. Ziedojumi no vecākiem, lai noorganizētu ekskursijas, pašlaik tiek lūgti gandrīz 90% skolu. Turklāt aizvien biežāk un biežāk veidojas situācija, kad lielākā daļa vecāku nespēj samaksāt un ekskursija visai klasei tiek atcelta. "Beidzamajos gados mūsu skolas audzēkņi aizvien retāk un retāk apmeklē Londonas muzejus, jo lielākajai daļai vecāku tas ir par dārgu, bet skolai nav līdzekļu, lai nodrošinātu mācības ekskursijas," stāstījusi kāda skolotāja no Kornvolas grāfistes. Jāpiebilst, ka gadījumos, kad runa ir par izklaides ekskursiju, tie skolēni, kuru vecāki nav spējuši samaksāt, vienkārši tiek atstāti mājās, liekot viņiem justies kā atstumtajiem.