PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5939.jpeg
Foto: 123RF Stock Photo
Skolēnu aptaukošanās joprojām ir problēma, kam ASV tiek pievērsta liela uzmanība. Žurnāls The Christian Science Monitor raksta, ka aptuveni ceturtajā daļā valsts skolu regulāri tiek noteikti bērnu ķermeņa masas indeksi.

Tomēr daudzu skolēnu vecāki ir neapmierināti par brīdinājuma vēstulēm, ko saņēmuši no skolām. Tajās ziņots, ka viņu bērni ir pārāk aptaukojušies, turklāt šie dati nereti mēdz nokļūt nepiederošu personu rokās. Kā pozitīvs piemērs tiek minēts Kalifornijas štata Čulavistas skolu apgabals, kur iegūto informāciju nepersonificē, bet izmanto, lai mainītu vidi, kādā bērni dzīvo.

Amerikāņu skolēni jau ir pieraduši pie tā, ka reizi divos gados viņiem jādodas uz skolas medicīnas kabinetu nosvērties un izmērīt augumu. Pamatojoties uz šiem datiem tiek noteikts ķermeņa masas indekss jeb noskaidrots, vai cilvēka svars atbilst viņa augumam. The Christian Science Monitor norāda, ka lielākajā daļā skolu apgabalu ar rezultātiem rīkojas pavisam vienkārši - mācību iestādes informē to skolēnu vecākus, kuru bērniem konstatēts liekais svars, un aicina rīkoties, lai to samazinātu. Šādi sūtījumi jau ieguvuši apzīmējumu resnās vēstules (fat letters) un daudziem skolēnu vecākiem šķiet aizvainojoši.

Losandželosas iedzīvotāja Vikija Grīnlīfa (Vicki Greenleaf) atgādina, ka ķermeņa masas indekss nav universāls rādītājs, pēc kura var spriest, vai bērnam ir liekais svars. Piemēram, viņas meita, kas četras reizes nedēļā intensīvi nodarbojas ar cīņas mākslu, arī iekļuvusi starp tiem skolēniem, kuru vecākiem nosūtīta resnā vēstule - skolas darbiniekiem nav ienācis prātā, ka viņai pēc treniņiem ir krietni lielāka muskuļu masa, nekā pārējiem bērniem. V. Grīnlīfa stāsta, ka viņa savai meitai situāciju izskaidrojusi, taču noteikti esot daudz tādu bērnu, kuri nesaprot, kādēļ nepamatoti klasificēti kā pārlieku aptaukojušies. Arī tiem, kuri tādi ir, atgādinājums var šķist aizvainojošs. "Ar šādiem aizrādījumiem tiek nodarīts nopietns kaitējums bērnu pašnovērtējumam," norādījusi V. Grīnlīfa. Vēl viens negatīvais aspekts ir tāds, ka skolēnu svēršanās un mērīšanās notiek publiski, un bieži vien bērni sāk izsmiet tos biedrus, kuri atzīti par pārāk resniem. Tādēļ vecāki nav sajūsmā par līdzšinējo kārtību un, piemēram, Masačūsetsas štata skolu apgabali jau atteikušies no vēstuļu izsūtīšanas, tā vietā ļaujot skolēnu vecākiem pašiem pieprasīt informāciju.

Pavisam cita kārtība, kura varētu kalpot kā paraugs citiem valsts skolu apgabaliem, ieviesta Čulavistas skolu apgabalā Kalifornijas štatā, kur mācās aptuveni 25 000 skolēnu, raksta The Christian Science Monitor. Arī šeit skolēniem reizi divos gados jādodas svērties un mērīties, taču dati par viņu svaru un augumu paliek tikai speciāli apmācītu medmāsu rīcībā. Viņu aizpildītajos dokumentos neviens skolēns netiek saukts vārdā, nekādas vēstules viņu vecākiem netiek sūtītas. Tā vietā datus apstrādā vietējās varasiestādes un tiek publiskota tā dēvētā aptaukošanās karte, kurā uzskatāmā veidā nodemonstrēts, kuros rajonos skolēniem ir lielākās problēmas ar lieko svaru. Kā likums, tie ir rajoni ar lielu trūcīgo iedzīvotāju skaitu, maz parkiem un lielu ātrās ēdināšanas iestāžu koncentrāciju, stāsta Marina Beltrāna (Marina Beltran), kuras dēls mācās vienā no apgabala skolām. Šī informācija likusi sarosīties vietējām kopienām, kas mobilizējušās un izdarījušas spiedienu uz municipālajām varasiestādēm, pieprasot ierīkot bērnu rotaļlaukumus un veloceliņus. Vienlaikus paplašināta sadarbība ar ražotājiem, kuri piedāvā veselīgu pārtiku, skolēnu vecāki pielikuši pūles, lai tā būtu pieejama skolās. Tas jau ir devis rezultātu. Tikai divu gadu laikā apgabalā par 3% samazinājies to skolēnu skaits, kuriem ir liekā svara problēmas - citiem vārdiem sakot, vismaz 750 bērni atguvuši normālu svaru, raksta The Christian Science Monitor.