PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5935.jpeg
Foto: 123RF
Pirmo reizi gandrīz 30 gadu laikā samazinājies izslavētajās Anglijas universitātēs studējošo ārzemnieku skaits.

Valsts augstākās izglītības finansējuma padomes (HEFCE) sagatavotajā ziņojumā norādīts, ka tas saistīts gan ar stingrāka vīzu režīma noteikšanu, gan to, ka augstskolas pēdējos gados ievērojami paaugstinājušas studiju maksu, vēsta britu raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa. Šāda tendence rada zināmus draudus augstākās izglītības sistēmai, norāda speciālisti.

Saskaņā ar HEFCE datiem 2011. gadā Anglijas augstskolās studēja 311 800 ārzemnieku, bet 2012. gadā ārzemju studentu skaits bija samazinājies līdz 307 205 jauniešiem. Ziņojumā īpaši uzsvērts, ka tā ir pirmā reize beidzamajos 29 gados, kad ārzemju studentu skaits samazinās, un ir bažas, ka tas ir signāls par jaunu tendenci. Iemesli, kādēļ tā noticis, HEFCE ir skaidri. Pirmkārt, 2012. gada aprīlī tika pieņemti lēmumi, kas sarežģīja vīzu saņemšanu tiem jauniešiem, kuri vēlējās studēt Anglijā. Valdība skaidroja, ka jaunā kārtība liks šķēršļus tikai tiem, kuri patiesībā nevēlas studēt, bet grib strādāt Anglijā vai pretendēt uz tās dāsnajiem sociālajiem pabalstiem. Tomēr daudzus potenciālos ārzemju studentus sarežģītā birokrātija atbaidījusi, un viņi izvēlējušies mācīties citu valstu, piemēram, ASV vai Austrālijas augstskolās. Otrkārt, un tas pat ir svarīgāk, dažu gadu laikā gandrīz trīskāršojusies studiju maksa Anglijas universitātēs. Pašlaik tā vidēji ir 9000 sterliņu mārciņu jeb gandrīz 11 000 eiro gadā, un ir saprotams, ka daudzi potenciālie studenti meklē lētākus piedāvājumus citās valstīs.

HEFCE vadītāja Madlēna Etkinsa (Madeleine Atkins) atgādinājusi, ka studenti no ārzemēm (Anglijas universitātēs pašlaik tādu ir ap 30%) ik gadus nodrošina aptuveni 10,7 miljardus sterliņu mārciņu (13 miljardus eiro) lielus ieņēmumus. "Viņi ne tikai bagātina mūsu universitātes, koledžas un sabiedrību akadēmiskā un kultūras ziņā, bet arī dod ievērojamu ieguldījumu ekonomikā. Mūsu interesēs ir atbalstīt augstas kvalitātes starptautisko izglītību," M. Etkinsa uzsvērusi sarunā ar BBC. Līdzīgi uzskata oficiālā lobistu grupa Universities UK, kuras vadītāja Nikola Dendridža (Nicola Dandridge) uzskata, ka valdībai ir jārīkojas, lai radītu labvēlīgu klimatu ārzemju studentu piesaistīšanai. Tomēr šo lobistu kritiķi atgādina, ka vīzu režīma pastiprināšana nav galvenais iemesls, kādēļ jaunieši izvēlas studēt citu valstu augstskolās - pie situācijas vainojama pašu Anglijas universitāšu alkatība, tik strauji paaugstinot studiju maksu.