PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5961.jpeg
Musulmaņu valstī Saūda Arābijā, kur valda šariata likumi, lielākajai daļai skolnieču joprojām nav iespēju nodarboties ar sportu - konservatīvā sabiedrība līdz šim uzskatījusi, ka sievietes un sports ir nesavienojami jēdzieni.

Ziņu aģentūra Reuters vēsta, ka situācija varētu mainīties pēc tam, kad cilvēki, kas ir sabiedrības autoritātes, rekomendējuši izglītības ministrijai ieviest sporta nodarbības valsts meiteņu skolās.

Saūda Arābijā, gluži tāpat kā daudzās citās valstīs, kur valdošā reliģija ir islāms, zēni un meitenes no aptuveni 11 līdz 12 gadu vecuma mācās atsevišķās skolās. Meiteņu skolās līdz šim sporta jeb fizkultūras stundas nav tikušas organizētas - izņēmums ir tikai privātās mācību iestādes, kurām pērn tika atļauts rīkot šādas nodarbības. Reuters norāda, ka valstī, kur valda stingrie un eiropiešiem grūti izprotamie šariata likumi, tas nav nekas pārsteidzošs - Saūda Arābijā sievietēm joprojām aizliegts vadīt automašīnas, viņām nepieciešama vīra vai vīriešu dzimtes aizbildņa (tēva, brāļa, tēvoča) atļauja, lai iestātos darbā, atvērtu bankas kontu vai izbrauktu no valsts. Tikai 2012. gadā divas Saūda Arābijas sportistes (vieglatlēte un džudiste) pirmo reizi pārstāvēja savu valsti olimpiskajās spēlēs.

Reuters raksta, ka Saūda Arābijas karaļa Abdullas (Abdullah) vadītā valdība uzsākusi lēnas un pakāpeniskas reformas, jau tuvākajā laikā varētu tikt atcelts aizliegums meitenēm skolā nodarboties ar sportu. Eksperiments, kura laikā nedaudzajās privātskolās tika atļautas sporta nodarbības, esot devis labus rezultātus, norādījuši vairākums Saūda Arābijas pseidoparlamenta jeb Šuras padomes delegātu (padomes, atšķirībā no demokrātisko valstu parlamentiem, ir tiesīga tikai sniegt rekomendācijas valdībai, nevis pieņemt likumus). Kā viens no galvenajiem argumentiem, kādēļ meitenēm esot jāatļauj nodarboties ar sportu, tiek minēta veselības uzlabošana.

Pateicoties ievērojamajām naftas un dabasgāzes rezervēm, Saūda Arābija ir ļoti turīga valsts, tās pilsoņi ne tuvu nedzīvo badā. Gluži tāpat, kā ekonomiski attīstītās Rietumvalstis, arī Saūda Arābija saskārusies ar bērnu pārmērīgas aptaukošanās problēmu. Liberālāku likumu piekritēji uzskata, ka sporta nodarbību atļaušana padarīs vietējās meitenes slaidākas un veselīgākas. Tomēr Reuters uzsver, ka pat pozitīva lēmuma gadījumā paies laiks, līdz sporta nodarbības kļūs par Saūda Arābijas meiteņu skolu ikdienu. Iemesls tam ir gaužām prozaisks - infrastruktūras trūkums. Proti, meiteņu skolās nav nedz sporta zāļu, nedz laukumu, jo līdz šim tie nebija nepieciešami. Tā kā valstij līdzekļu netrūkst, šīs halles teorētiski ir iespējams uzbūvēt samērā īsā laikā, taču tikai tajās vietās, kur blakus skolām ir brīvi zemes gabali. Un šādu vietu Saūda Arābijas pilsētās esot samērā maz, norāda ziņu aģentūra.