PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2025. gada 05. maijs

Ģederts, Ģirts

6852.jpeg
Foto: rimdream / 123RF
Straujā iedzīvotāju skaita samazināšanās ASV Kentuki un Rietumvīrdžīnijas štata apgabalos, kuros savulaik ļaudis nodarbināti ogļu ieguvē, novedusi pie tā, ka daļu skolu nācies slēgt vai apvienot. 

Tajās vienkārši nav pietiekami liels skaits skolēnu un šo mācību iestāžu uzturēšana kļuvusi absolūti nerentabla. Avīze The Christian Science Monitor raksta, ka vietējās varasiestādes cenšas rast risinājumus problēmai, taču cilvēku aizplūšana no apgabaliem turpinās - daudzu skolēnu vecākus neapmierina tas, ka viņu bērniem ik rītu jāmēro stundu garš ceļš līdz skolai.

"Kentuki un Rietumvirdžīnijā viena pēc otras tiek slēgtas ogļu ieguves šahtas, ļaudis pamet šos apgabalus, bet ekonomiskā buma laikā uzbūvētas skolas zaudē skolēnus, līdz ar to arī finansējumu," vēsta avīze. Kā piemērs tiek minēts Šelbijvelijas vidusskola, kas tika uzbūvēta pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, kad Paikvilas apgabalā viena pēc otras darbu uzsāka ogļu ieguves šahtas. Savulaik skola bija paredzēta 1000 skolēniem, bet gadu pēc atklāšanas tai tika uzcelta piebūve, jo pieprasījums pārsniedza piedāvājumu. "Tagad, kad šahtas tiek slēgtas, skolā, kurā varētu mācīties 1200 skolēnu, zināšanas apgūst labi ja puse no šī skaita," vēsta laikraksts The Christian Science Monitor. Laikraksta uzrunātais skolas direktors Gregs Napjē (Greg Napier) atzinis, ka viņam nav pamata kaut ko pārmest tiem ļaudīm, kuri pamet reģionu - kā citādi lai viņi rīkojas, ja tur nav darba?

Arī ASV ir spēkā princips nauda seko skolēnam, un tas nozīmē, ka skolas, kurās samazinās skolēnu skaits, saņem mazāku finansējumu. G. Napjē līdz šim ir spējis izlīdzēties - vairākas klases pārbūvētas par šautuvi, kas nes zināmus ienākumus, vienā no klasēm ierīkota noliktava, citā datorkafejnīca, bet viena telpa iekārtota par biroju skolotājam, kurš attālināti apmāca slimnīcās esošos bērnus vai tos, kuri veselības stāvokļa dēļ mācās mājās. Tomēr ir skaidrs, ka tas nav ilgtermiņa risinājums - tā kā skolēnu skaits turpina samazināties, ir tikai laika jautājums, kad Šelbijvelijas vidusskola tiks slēgta. Šāds liktenis jau piemeklējis daudzas reģiona skolas, un tas nozīmē, ka tiem skolēniem, kuri vēl dzīvo šajos apgabalos, nākas mērot krietni garāku ceļu uz skolu.

Mona Lekstone (Mona Laxton), kura dzīvo Lašmītas ciematiņā Rietumvirdžīnijas štatā, stāsta, ka savus trīs bērnus (11, 14 un 16 gadus vecus) modinot piecos no rīta, lai viņi varētu paspēt aiziet līdz tuvākajai skolas autobusa pieturai un pēc 35 minūšu ilga brauciena nokļūtu līdz skolai. "Kad ir siltas dienas, vēl nav tik slikti, bet ziemā tas tiešām ir kārtīgs pārbaudījums," sacījusi sieviete. Viens no viņas dēliem trenējoties futbolā un vairākas dienas nedēļā mājās no skolas atgriežas tikai pēc deviņiem vakarā. "Es taču redzu, ka viņš ir pārguris," saka M. Lekstone, piebilstot, ka vienīgā iespēja, lai nodrošinātu, ka bērniem uz skolu nav jāmēro tik garš ceļš, ir dzīvesvietas maiņa.