PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2025. gada 05. maijs

Ģederts, Ģirts

6806.jpeg
Foto: elvinphoto / 123RF
Mūsu kaimiņzeme Baltkrievija ne velti tiek uzskatīta par valsti, kur vēl saglabājušās liela daļa padomju laiku tradīciju. 

Tiem baltkrievu skolēniem, kuri cer uz veiksmīgu karjeru valsts pārvaldē, ceļš uz to ved caur pionieru un Baltkrievijas republikas jaunatnes savienības (БРСМ jeb kādreizējās komjaunatnes analoga) rindām. Savukārt skolotāji no izglītības pārvaldes saņem direktīvas, cik skolēnu no katras klases būtu jāuzņem formāli brīvprātīgajās pionieru rindās. Ja tas netiks izdarīts, atbildīgie skolotāji zaudēs prēmiju, kas veido aptuveni trešdaļu jau tā ne sevišķi lielās peļņas, raksta interneta ziņu vietne Gazeta.ru.

Baltkrievijas pionieru organizācija zināmā mērā kopē savas padomju laiku priekšteces darbību. Atšķirība vien tā, ka baltkrievu pionieru kaklauti ir nevis sarkanā, bet sarkani zaļā (valsts karoga) krāsā, un viņu galvenais varonis ir nevis 1917. gada boļševiku apvērsuma organizators Ļeņins (Ленин), bet gan kopš 1994. gada pie varas esošais prezidents Aleksandrs Lukašenko (Александр Лукашенко). "Baltkrievijas pionieru audzināšanas pamatā ir sociālās valsts stabilitātes ideja un patriotisms," raksta Gazeta.ru, piebilstot, ka pašlaik valstī ir aptuveni pusmiljons pionieru, kas apvienoti gandrīz 4000 vienībās. Parādes formās tērpti pionieri, kuri nes karogus un skaļi skandē dažādus lozungus, ir visu valsts svētku un citu svinīgu pasākumu neatņemama sastāvdaļa, bet ikdienā viņu parastie pienākumi ir šefības uzņemšanās pār kara un darba veterāniem un aktīva piedalīšanās sestdienas talkās. Kāds Baltkrievijas varas vertikāles pārstāvis sarunā ar Gazeta.ru atzinis, ka tiem, kuri nav bijuši pionieri, vēlāk darbojušies jaunatnes savienībā, bet pēc tam iestājušies sabiedriskajā organizācijā Белая Русь, var izrādīties neiespējami par budžeta līdzekļiem studēt augstskolā vai iestāties darbā kādā valsts iestādē.

Oficiāli dalība pionieru organizācijā, protams, pasludināta par brīvprātīgu lietu, taču Baltkrievijas skolotāji stāsta, ka ik gadu no izglītības pārvaldes saņemot plānus, cik skolēnus būtu jāuzņem pionieros. "Tā ir ierasta prakse - tāpat kā attiecībā uz to, cik skolēniem jāapmeklē mākslinieciskās pašdarbības pulciņi, bet cik jāpiedalās dažādās olimpiādēs. Vēlamo pionieru skaits ir atkarīgs no skolēnu skaita, kas mācās klasē, taču parasti tiek pieprasīts, lai 5 līdz 20 skolēni no klases iestātos pionieros," Gazeta.ru skaidrojis kāds skolotājs. Viņš piebildis, ka lauku rajonos šo noteikumu ir vienkāršāk izpildīt, jo tur ļaudis pieraduši nestrīdēties ar varas pārstāvjiem, pie kuriem pēc senas tradīcijas pieskaita arī skolotājus, taču Minskā un citās pilsētās reizēm rodoties problēmas. Skolotājiem nākoties likt lietā dažādus bērnu un viņu vecāku pārliecināšanas līdzekļus, jo gadījumā, ja pionieru plānu izpildīt neizdosies, skolotājs riskē ar prēmijas zaudēšanu. Bet tā veido gandrīz trešdaļu no baltkrievu pedagogu mēneša izpeļņas, kas jau tāpat ir maza - mūsu naudā no 150 līdz 230 eiro.