PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 02. maijs

Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

7295.jpeg
Foto: bialasiewicz / 123RF
ASV universitātes un koledžas šķiet aizvien pievilcīgākas ārzemju studentiem - pagājušajā mācību gadā iespēju iegūt zināšanas kādā no ASV augstskolām izmantojuši gandrīz 900 000 ārzemnieku. 

Tā liecina pētījums, par kuru vēsta laikraksts The Christian Science Monitor. Tajā norādīts, ka pēdējos gados ASV augstskolās palielinājies Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas studentu skaits.

ASV Starptautiskās izglītības institūta un Valsts departamenta kopīgi veiktais pētījums Open Doors liecina, ka 2013/14 mācību gadā studentu - ārvalstnieku skaits pieaudzis par 8%, salīdzinot ar iepriekšējo mācību gadu. Pirmo reizi vēsturē četrās augstskolās - Ņujorkas universitātē, Dienvidkalifornijas universitātē, Ilinoisas universitātē un Kolumbijas universitātē - katrā studējuši vairāk nekā 10 000 ārzemnieku. Gandrīz 50% no kopējā ārvalstu studentu skaita veido trīs valstu - Ķīnas, Indijas un Dienvidkorejas pilsoņi. Pagājušajā mācību gadā zinības apguvuši gandrīz 275 000 Ķīnas pilsoņu, kas ir par 17% vairāk, nekā gadu iepriekš. Pēc trīs gadus ilguša neliela krituma, par 6% palielinājies ASV studējošo indiešu skaits - pašlaik tādu ir  vairāk nekā 100 000.

Beidzamā gada laikā būtiski palielinājies studentu skaits no tādām valstīm kā Kuveitas (par 43%), Brazīlijas (22%), Saūda Arābijas (21%), Irānas (17%) un Venecuēlas (14%). The Christian Science Monitor raksta, ka tas noticis, pateicoties stipendiju programmām, kas tiek realizētas šajās valstīs, turklāt ieplānots, ka šīs programmas neaprobežosies ar vienu vai pāris gadiem, bet būs ilgtermiņa.

Starptautiskās izglītības institūta pārstāve Pegija Blūmentāla (Peggy Blumenthal) skaidrojusi, ka pētījuma rezultāti apstiprina beidzamo 15 gadu laikā novēroto tendenci - kopš 2000. gada ārzemju studentu skaits ASV koledžās un universitātēs pieaudzis par 72%. "Pēc 2001. gada 11. septembra terora aktiem bija bažas, ka šī plūsma varētu samazināties, taču tas nav noticis," viņa skaidrojusi.

Tajā pašā laikā pētījuma autori uzsver, ka amerikāņu studenti joprojām nesteidz aktīvi piedalīties apmaiņas programmās. Pērn zināšanas ārvalstu augstskolās apguva vien 289 000 amerikāņu, turklāt liela daļa no viņiem piedalījās īstermiņa programmās, ārvalstīs uzturoties ne vairāk kā divus mēnešus. Populārākā studiju vieta amerikāņiem joprojām ir Lielbritānija, kam seko Itālija, Spānija, Francija un Ķīna. Beidzamajos gados amerikāņu studenti aizvien biežāk izrāda interesi par mācīšanos DĀR, Dānijas, Dienvidkorejas, Peru un Taizemes augstskolās. ASV valsts sekretāra palīdze izglītības un kultūras jautājumos Īvena Raiena (Evan Ryan) norādījusi, ka ārlietu resora mērķis ir mudināt amerikāņu jauniešus studēt ārzemēs, jo mūsdienu globalizētajā pasaulē starptautiskā pieredze ir ļoti noderīga.