PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

9387.jpeg
Foto: barabasa / 123RF
Spānijai piederošajās Baleāru salās oktobra otrajā nedēļā beidzot atsākušās mācības skolās. 

Skolotāji ir pārtraukuši trīs nedēļas ilgušo streiku, taču solījušies, ka pret izglītības reformu, kas paredz mācības organizēt trijās valodās (kastīliešu, katalāņu un angļu) turpinās cīnīties ar citām metodēm, raksta interneta ziņu vietne The Local. Tā norāda, ka izmaiņas izglītības likumā ir cieši saistītas ar Spānijas centrālo varasiestāžu centieniem apkarot Katalonijas neatkarības ideju.

Grozījumus izglītības likumā rosinājusi Baleāru salu arhipelāgā pie varas esošā Tautas partija. Saskaņā ar tās plānu, turpmāk trešdaļa mācību stundu skolās notiks kastīliešu valodā (tā tiek uzskatīta par oficiālo Spānijas valodu), trešdaļa - katalāņu, bet trešdaļa - angļu valodā. Lielākā daļa skolotāju ir pārliecināti, ka šīs reformas mērķis ir mazināt katalāņu valodas lomu arhipelāga skolās, jo līdz šim šajā valodā notika aptuveni puse mācību stundu. Kopš 16. septembra vairāk nekā 80% Baleāru salu skolotāju streikoja, līdz ar to tika atlikta jaunā mācību gada sākšanās skolās.

"Mūsu atgriešanās darbavietās nenozīmē, ka esam pārtraukuši cīņu pret trīsvalodu apmācības sistēmas ieviešanu. Nekas vēl nav beidzies, mēs tikai mainām savu stratēģiju," sarunā ar laikrakstu El Pais uzsvēris kāds no skolotāju streika komitejas aktīvistiem. The Local norāda, ka nav piepildījušās Madrides amatpersonu cerības un skolēnu vecāki Baleāru salās nav asi vērsušies pie skolotājiem, pieprasot, lai tie atgriežas darbā. Gluži otrādi - novērojama solidaritāte ar pedagogiem un 29. septembrī notikušajās demonstrācijās atbalstu viņu prasībām pauduši aptuveni 110 000 cilvēku jeb desmitā daļa no arhipelāga iedzīvotājiem. "Es šeit esmu ieradies, lai godinātu savu katalāņu valodas skolotāju, kurš mums grūtajos gados pēc pilsoņu kara iemācīja mīlēt un cienīt savu valodu," skaidrojis kāds atvaļināts baņķieris, kurš ieradies uz demonstrāciju. Salīdzinājumam - izglītības reformas atbalstītāju mītiņā Palmas pilsētā piedalījušies tikai 30 cilvēku. 

The Local piebilst, ka, sākoties jaunajam mācību gadam, stājies spēkā vēl kāds Spānijas valdības pieņemts likums, kas attiecas arī uz Baleāru salu un Katalonijas skolām. Proti, tajās turpmāk aizliegts izkārt Katalonijas karogus, bet skolotājiem aizliegti izteikumi, kas traktējami kā separātisma propaganda. Par katru šādu pārkāpumu skolas administrācijai turpmāk tiks piespriesta 10 000 eiro jeb vairāk nekā 7000 latu liels naudas sods.