PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

6474.jpeg
Foto: jjspring / 123RF
Lai gan Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) noteikusi, ka bērni drīkst strādāt tikai no 14 gadu vecuma, Bolīvijā nesen pieņemts likums, kas ļauj uzsākt darba gaitas jau 10 gadu vecumā.

Bolīvijas valdība uzskata, ka jaunais likums palīdzēs apkarot nabadzību, legalizējot situāciju, kas praksē jau izveidojusies, vēsta vācu radiostacijas Deutsche Welle interneta mājaslapa. Savukārt cilvēktiesību aizsardzības organizācijas, atgādinot, ka jau pašlaik aptuveni trešdaļa bolīviešu bērnu neapmeklē skolu, prognozē, ka, likumam stājoties spēkā, bērnu izredzes iegūt izglītību vēl vairāk saruks.

Bolīvijas viceprezidents Alvaro Garsija Linjera (Alvaro Garcia Linera), pavēstot, ka likums spēkā stāsies tieši pēc gada, atzinis, ka tas neatbilst starptautiskajiem standartiem, tomēr norādījis, ka ir jārēķinās ar Bolīvijas realitāti. Šādus pašus argumentus minējis viens no likuma autoriem, parlamenta deputāts Adolfo Mendosa (Adolfo Mendoza). "Bērnu darbs Bolīvijā jau eksistē un to ir grūti apkarot. Tādēļ bezjēdzīgas cīņas vietā mēs vēlamies aizsargāt strādājošo bērnu tiesības, garantēt viņu drošību," viņš skaidrojis.

Likumā īpaši noteikts, ka "strādāšana nedrīkst ietekmēt bērnu iespējas iegūt izglītību", taču Deutsche Welle vērš uzmanību uz citu punktu, kurā noteikts, ka bērni drīkst strādāt līdz pat sešām stundām dienā. Pēc tik ilgas darba dienas viņiem vienkārši nebūs ne laika, ne spēka, lai apmeklētu skolu un pildītu mājasdarbus, norāda vācu radiostacija. Tā atgādina, ka jau pašlaik aptuveni trešdaļa bērnu Bolīvijā neiegūst pat sākumskolas izglītību, par ko liecina pirms vairākiem gadiem ANO Bērnu fonda (UNICEF) veiktais pētījums. Tā vietā mazie bolīvieši spiesti nodarboties ar ielu tirdzniecību vai cukurniedru novākšanu, bet daudzi jau kopš bērnu dienām strādā tekstila ražotnēs vai pat derīgo izrakteņu ieguves šahtās. Starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas Human Rights Watch bērnu tiesību eksperte Džo Bekere (Jo Becker) asi kritizējusi Bolīvijā pieņemto likumu, nosaucot to par "briesmīgu". "Visi līdz šim veiktie pētījumu apliecina, ka bērnu darbs nerisina nabadzības problēmu, bet to tikai vairo," viņa uzsvērusi, skaidrojot, ka tagad vēl mazāk bolīviešu bērnu iegūs pienācīgu izglītību, lai pieaugot varētu pretendēt uz labu atalgojumu, kas, savukārt, samazina izredzes, ka skolu apmeklēs viņu bērni.