PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

6469.jpeg
Foto: bialasiewicz / 123RF
Daudzās Anglijas skolās mācību gada beigās ar bezmaksas ekskursijām apbalvo tos skolēnus, kuri apmeklējuši pilnīgi visas stundas. 

Kāda Eksholas pamatskola, kur arī tiek piekopta šāda prakse, nu nonākusi kritikas krustugunīs, jo liegusi dalību ekskursijā 11 gadus vecai meitenei, kura ar skolas administrācijas atļauju vienu dienu neapmeklēja mācības, jo bija devusies uz mātes bērēm, vēsta raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa.

Eksholas St. Giles Junior School tagad izpelnījusies bēdīgu slavu, jo liegusi 11 gadus vecajai Medijai Stīvensai (Maddie Stevens) godam nopelnīto piedalīšanos ekskursijā. Meitenes tēvs Endijs Stīvenss (Andy Stevens) sūrojies, ka viņa meita godprātīgi katru dienu apmeklējusi skolu, uzcītīgi mācījusies un bijusi pārliecināta, ka viņas vārds būs iekļauts ekskursijas dalībnieku sarakstā. Taču meiteni gaidījusi vilšanās. Izrādījies, ka ekskursijā dodas tikai tie skolēni, kuriem ir 100% skolas apmeklējums, bet Medija vienu dienu tomēr bija kavējusi - janvārī, kad viņai bija jādodas uz mātes bērēm.

To, ka šis kavējums bijis saskaņots un neapšaubāmi attaisnojams, atzinusi arī skolas direktore Anne Perija (Anne Perry), kura jau atvainojusies skolniecei un viņas tuviniekiem par radušos pārpratumu. Direktore skaidrojusi, ka ekskursijas dalībnieku saraksts veidots, izmantojot speciālu datorprogrammu - tā fiksējot tikai skolēnu apmeklējumu, bet nenorādot, vai tas bijis attaisnots vai neattaisnots. E. Stīvenss, kurš izteicies, ka ar skolas direktori "pat nevēlas runāt", uzskata, ka pārpratums radies visparastākā slinkuma un neizdarības dēļ. "Viņiem, protams, vienkāršāk ir vainot datorus, taču, manuprāt, skolas darbinieki visu varēja kārtīgi pārbaudīt pirms ekskursijas dalībnieku saraksta publiskošanas," viņa sacīto citē BBC.

A. Perija paziņojusi, ka skolas vadība guvusi mācību no pārpratuma un, sākot ar nākamo gadu, atteiksies no prakses, kad tikai skolēniem, kuri apmeklējuši absolūti visas stundas, tiek piešķirta balva ekskursijas veidā. Tikmēr Svonsī universitātes izglītības speciālists Kens Reids (Ken Reid) norādījis, ka šādi incidenti var atkārtoties arī citās skolās. "Uz skolām tiek izdarīts milzīgs spiediens, lai nodrošinātu lielāku apmeklējumu. Kopš februāra spēkā ir jauni noteikumi, kas paredz, ka uz tām skolām, kur apmeklējums ir zemāks par 96,5%, tiek sūtītas speciālas inspekcijas. To ierašanās var beigties ne tikai ar to, ka darbu zaudē atsevišķi skolotāji - reizēm šīs inspekcijas pat nolemj slēgt skolu," skaidrojis profesors K. Reids.