PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5637.jpeg
Lielbritānijā ir pārāk maz cilvēku, kuri spētu sazināties kādā no svešvalodām. To zināšana tuvākajā nākotnē būs ļoti nozīmīga, sacīts Britu Padomes (British Council) sagatavotajā ziņojumā.

Šī organizācija, kas nodarbojas ar britu kultūras popularizēšanu un piedāvā dažādus izglītošanās projektus, uzsvērusi, ka skolās svešvalodu apguvei būtu jākļūst par tādu pašu prioritāti kā matemātikas un dabas zinību mācīšanai, raksta raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa.

"Ja tas nenotiks, nākotnē Lielbritānija būs zaudētāja gan ekonomiskā, gan kultūras ziņā," sacījis viens no ziņojuma autoriem Džons Vorns (John Worne), uzsverot, ka mūsdienu globalizētajā pasaulē svešvalodu zināšanas ir viens no galvenajiem konkurētspēju veicinošajiem faktoriem. Britu padome sastādījusi to svešvalodu sarakstu, kuru pārvaldīšana, pēc ziņojuma autoru domām, nākamo 20 gadu laikā var atstāt ļoti būtisku iespaidu uz Lielbritānijas labklājību, drošību un ietekmi pasaulē.

Nesen veiktā aptaujā noskaidrojies, ka gandrīz 75% Lielbritānijas iedzīvotāju nespēj sazināties nevienā no šīm svešvalodām. BBC vēsta, ka 15% aptaujāto apgalvojuši, ka spēj uzturēt sarunu franču valodā, 6% pārvaldot vācu valodu, 4% - spāņu un 2% - itāļu valodu. Pārējo pasaulē nozīmīgu valodu (arābu, ķīniešu, japāņu) zinātāju skaits esot daudz mazāks. Pētījums liecina, ka svešvalodu apgūšanai uzmanību pievērš tikai salīdzinoši neliela sabiedrības daļa, tiesa, parasti šie cilvēki vismaz elementārā līmenī zina vairākas svešvalodas.

Dž. Vorns samērā atzinīgi vērtējis skolu programmas, norādot, ka mācību iestādēs lielākā uzmanība patiešām tiek pievērsta tām svešvalodām, kuru apguvi Britu Padome uzskata par būtiskāko. Statistika liecina, ka visbiežāk skolēni izvēlas mācīties franču, vācu un spāņu valodas, pēc jaunās vērtējumu sistēmas izstrādāšanas par 50 000 pieaudzis to skolēnu skaits, kuri, skolu beidzot, kārto eksāmenu svešvalodā. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka, sākot ar nākamo mācību gadu, stāsies spēkā likums, kas paredz visiem skolēniem vecumā no 7 līdz 14 gadiem mācīties vismaz vienu svešvalodu, raksta BBC.

Svešvalodas, kuras britiem būtu lietderīgi apgūt:

1. Spāņu
2. Arābu
3. Franču
4. Ķīniešu (mandarinu)
5. Vācu
6. Portugāļu
7. Itāļu
8. Krievu
9. Turku
10. Japāņu

Avots: Britu padome (British Council)