PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5637.jpeg
Kautiņi skolās nav nekāds mūsdienu fenomens - arī skolēnu vecākiem un vecvecākiem ir savi stāsti par to, kā rēķini kārtoti viņu bērnībā. 

Atšķirība vien tā, ka tolaik kautiņi tika uzskatīti par galējo līdzekli, lai atrisinātu kādu konfliktu, bet pašlaik skolēni tos uztver kā izklaidi - kautiņi tiek filmēti, video ievietoti internetā un par dienas varoņiem kļūst gan kaušļi, gan filmētāji, vēsta Virdžīnijas štata televīzijas kanāls WVEC.

"Atskan zvans, kas vēsta par stundas beigām. Nepaiet ne minūte, kad kādā gaitenī jau sācies kautiņš, un tie, kuri tajā nav iesaistīti, steidz no kabatām vilkt viedtālruņus, lai nofilmētu cīņu," par ikdienu Norfolkas pilsētas skolās vēsta televīzijas kanāls. Vecāki no šādiem skatiem bailēs novērstos, taču skolēni to uztver kā izklaidi. Kāds skolēns stāstījis, ka iesaistīšanās kautiņā tiek uzskatīta par goda lietu, taču pie savas slavas daļas tiek arī tie, kuri paspējuši to nofilmēt un videomateriālu ievietot internetā. Parasti tas nonāk kādā no sociālajiem tīkliem, taču Norfolkas skolēni stāsta, ka esot arī interneta vietnes, kas par šādu video augšuplādēšanu maksājot simtiem dolāru. Tādēļ nav pārsteigums, ka internetu pārpludinājuši videomateriāli, kuros redzami kautiņi skolās - bieži vien diezgan nežēlīgi un negodīgi, kad bars skolēnu sit vienu savu biedru.

Izglītības eksperte Sema Fabiana (Sam Fabian) uzskata, ka pusaudži šādā veidā mēģina pašapliecināties, demonstrēt savu piederību noteiktai videi. "Laika gaitā viņi ir sapratuši, ka šādā veidā iespējams pievērst sev uzmanību. Skolēns, kurš savā sociālā tīkla profilā ievietojis video ar kautiņu, droši var rēķināties ar to, ka viņa profils kļūs biežāk apmeklēts. Savās un daudzu savu biedru acīs viņš kļūs nozīmīgāks," skaidro speciāliste. WVEC uzrunātie eksperti norāda, ka vaina par situāciju jāuzņemas gan vecākiem, kuri nav izskaidrojuši saviem bērniem pieklājīgas uzvedības normas, gan skolām, kas nespēj nodrošināt nepieciešamo disciplīnu.

Lai gan liela daļa kautiņu uzskatāmi par šovu, kaut ko līdzīgu amerikāņu restlinga mačiem, nereti tajos ir cietušie, tāpēc policijai nākas iesaistīties kautiņu izmeklēšanā, stāsta Norfolkas policijas pārvaldes darbinieks Kriss Eimoss (Chris Amos). Viņš norāda, ka situācija ir labāka tajās skolās, kur ieviesti stingri mobilo tālruņu lietošanas noteikumi, piemēram, tos atļauts ieslēgt tikai pēc skolotāju rīkojuma un izmantot mācību procesā. Tomēr pat šajās skolās, sākoties kautiņam, skolēni par noteikumiem aizmirst. Policijas virsnieks K. Eimoss ir pārliecināts, ka pārkāpējus (gan pašus kaušļus, gan filmētājus) vajadzētu sodīt bargāk. "Iespējams, ka viņus vajag izslēgt no skolas līdz pat mācību gada beigām. Varbūt tad bērni sapratīs, ka nav jēgas bojāt savu dzīvi," ir pārliecināts K. Eimoss, kurš atgādina - ja reiz videomateriāls ir sācis ceļot pa internetu, to apturēt nav iespējams un, visticamāk, agri vai vēlu nāksies izjust savas rīcības sekas.