PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 14. maijs

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis

5935.jpeg
Foto: 123RF
Lai gan Indijā, kas pamazām kļūst par pasaules apdzīvotāko valsti, joprojām novērojams ārstu un citu medicīnas darbinieku trūkums, iegūt medicīnisko izglītību šajā valstī nemaz nav tik vienkārši.

Salīdzinoši nelielais valsts medicīnas augstskolu skaits un augstās mācību maksas, ko pieprasa privātie medicīnas institūti, noveduši pie tā, ka indiešu jaunieši, kuri vēlas iegūt mediķu izglītību, dodas uz ārzemēm, un liela daļa pēc studiju pabeigšanas dzimtenē vairs neatgriežas, raksta vācu radiostacijas Deutsche Welle interneta mājaslapa.

Pasaules Veselības organizācijas (WHO) dati liecina, ka Indijā uz katriem 10 000 iedzīvotāju ir tikai seši ārsti. Pat Ķīnā uz šādu iedzīvotāju skaitu ir 14 ārsti, nerunājot nemaz par ASV, kur to skaits ir 26 uz katriem 10 000 iedzīvotāju. Šādā situācijā būtu tikai loģiski, ja valsts izrādītu lielāku ieinteresētību mediķu sagatavošanā, taču tas nav novērojams. Indijā, kur dzīvo 1,27 miljardi cilvēku, ir tikai 290 valsts medicīnas augstskolu, kas ik gadu spēj uzņemt 31 000 studentu. Iespēju iegūt medicīnisko izglītību, protams, piedāvā arī daudzas privātās mācību iestādes, taču lielākajai daļai potenciālo studentu tas nav pa kabatai, jo mācību maksa sasniedz vairākus tūkstošus dolāru gadā.

19 gadus vecā Ritu Šarma (Ritu Sharma), kas nolēmusi studēt Ķīnas pilsētas Harbinas Medicīnas universitātē, stāsta, ka viņa neesot vēlējusies pamest Indiju, taču citas izejas neesot. "Ierobežotā vietu skaita dēļ man neizdevās iestāties nevienā no valsts augstskolām, bet privāto augstskolu noteikto mācību maksu es nespēju samaksāt," stāsta jauniete, norādot, ka studijas Ķīnā viņai izmaksās vairāk nekā divas reizes lētāk - pat ieskaitot braucienu un to, ka nāksies Harbinā īrēt dzīvokli.

Indijas Nacionālās eksāmenu pārvaldes vadītājs Bipins Batra (Bipin Batra) stāsta, ka Ķīna, Nepāla, Krievija un Ukraina visbiežāk esot galamērķis tiem studentiem, kuri nespēj samaksāt augsto mācību maksu. Savukārt turīgākās ģimenēs auguši indieši bieži vien uzskata dzimtenē piedāvāto izglītību (pat privāto augstskolu nodrošināto) par pārāk nekvalitatīvu un izvēlas studēt Eiropā vai ASV. Deutsche Welle norāda, ka ir pamats runāt par smadzeņu aizplūšanu, jo daudzi no tiem, kuri studējuši ārzemēs, vairs neatgriežas Indijā. Lielākoties tas attiecas uz cilvēkiem, kuri izglītību ieguvuši ASV vai Eiropā, paspējuši pierast pie dzīves stila un saņēmuši vilinošus darba piedāvājumus. R. Šarma saka, ka viņa pēc studiju beigšanas plāno atgriezties Indijā un cer, ka, pateicoties ārzemēs gūtajai izglītībai, atradīs labi apmaksātu darbu. Tomēr statistika liecina, ka arī Ķīnā ārstu atalgojums ir konkurētspējīgāks, nekā Indijā, un aizvien vairāk indiešu mediķu, kas pabeiguši Ķīnas augstskolas, izlemj palikt strādāt šajā valstī.