PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5979.jpeg
Pārlieku liela bērnu aizraušanās ar viedtālruņu un citu mūsdienīgu saziņas līdzekļu lietošanu izraisījusi bažas par to, cik negatīvu iespaidu tas atstāj uz viņu uzvedību un veselību. 

Japānas Aiči prefektūrā aktīvistu grupai izdevies pārliecināt kādas mācību iestādes audzēkņu vecākus un skolotājus ieviest aizliegumu skolēniem lietot šīs ierīces no deviņiem vakarā līdz pat rītam, vēsta interneta ziņu vietne Takepart.com.

Projekta mērķis ir mazināt tā dēvēto digitālo pārsātinātību, stāstījis viens no šī lēmuma iniciatoriem Fušitoši Ohaši (Fusitoshi Ohashi), kurš atgādinājis, ka nesen veiktajā aptaujā noskaidrojies - vairāk nekā 70% bērnu vecāku uzskata, ka viņu atvases pārāk daudz laika velta saziņai, izmantojot jaunākās komunikācijas metodes. Sarunā ar Japan Times viņš skaidrojis, ka jaunajai kārtībai tiks pakļauti 13 000 skolēnu Aiči prefektūrā, taču atzinis, ka tas, cik stingri tiks ievērots aizliegums, atkarīgs tikai un vienīgi no skolēnu ģimenēm. Ja kāds nevēlēsies savam bērnam liegt viedtālruņu izmantošanu vēlu vakarā un naktī, skolēns to, protams, turpinās darīt.

F. Ohaši skaidrojis, ka regulārā saziņa, kas notiek starp skolēniem vēlos vakaros, rada virkni nopietnu problēmu, sākot ar nespēju koncentrēties mājasdarbu veikšanai un beidzot ar to, ka bērni pārāk vēlu dodas pie miera un nākamajā rītā uz skolu iet neizgulējušies. Pēc aktīvista domām lielākā problēma ir tā, ka, saņemot tālrunī ziņu no kāda sava drauga vai paziņas, bērni uzskata par savu pienākumu nekavējoties viņam atbildēt. "Ļoti bieži tas noved pie nebeidzamas pļāpāšanas. Bērni ir tik aizņemti ar komunikāciju, ka vairs nespēj koncentrēties nekam citam - viņi nedz mācās, nedz normāli sagatavojas gulētiešanai," norādījis F. Ohaši.

Takepart.com uzsver, ka Japāna ir pirmā valsts, kurā ieviests šāds aizliegums (skeptiķi gan ir pārliecināti, ka to būs neiespējami realizēt), taču par nepieciešamību ierobežot bērnu aizraušanos ar modernajām tehnoloģijām izteikušies arī amerikāņu bērnu ārsti. Piemēram, pediatre Krisa Rovena (Cris Rowan) publikācijā The Huffington Post uzsvērusi, ka pārmērīga viedtālruņu un līdzīgu ierīču lietošana palielina miega bada, aptaukošanās un garīgu problēmu riskus. Pēc viņas domām bērniem līdz 12 gadu vecumam vajadzētu šīs ierīces lietot minimāli. Amerikas Pediatru akadēmijas (AAP) nostāja ir līdzīga - bērniem nevajadzētu pavadīt vairāk nekā divas stundas dienā, lietojot viedtālruņus, datorus vai skatoties televizoru. Takepart.com gan norāda, ka pašlaik tendence ir pilnīgi pretēja. Sanfrancisko veiktais pētījums liecina, ka 2012. gadā aptuveni 10% par diviem gadiem jaunāku bērnu bija izmēģinājuši viedtālruni vai planšetdatoru, bet pašlaik šīs ierīces par iecienītu spēļmantiņu kļuvušas jau 40% bērnu.