Pēc stundām viņi apmeklē dažādus pulciņus, pilda mājasdarbus un skolā uzturas līdz pat pievakarei, kad vecākiem beidzas darbs. Taču turpmāk mazāk turīgiem cilvēkiem šī iespēja būs liegta, jo pagarinātās dienas nodarbības kļuvušas par maksas pakalpojumu, raksta interneta ziņu vietne Lenta.ru.
Krievijā par pagarinātās dienas nodarbībām jāmaksā

Skolēnu vecāki trauksmi sāka celt jau mācību gada sākumā, jo daudziem tika paziņots - par pagarinātās dienas nodarbībām turpmāk būs jāmaksā. Lai gan vēl septembra pirmajā nedēļā izglītības ministrs Dmitrijs Ļivanovs (Дмитрий Ливанов) apgalvoja, ka skolas nekādu papildu maksu par bērnu palikšanu uz pagarinātās dienas nodarbībām nepieprasīs, tagad viņš savas domas ir mainījis. Nesen notikušā sanāksmē, uz kuru bija sasaukti Maskavas skolu direktori, ministrs jau runājis par to, kā noteikt taisnīgu maksu bez pārspīlējumiem un kas darāms, lai atbalstītu sociāli mazāk aizsargātos sabiedrības slāņus. Lenta.ru norāda, ka faktiski ministrs devis zaļo gaismu papildu maksas iekasēšanai, bet viņa runas par to, ka skolu administrācijām jāpievalda sava apetīte, visticamāk, tā arī paliks runu līmenī - līdzšinējā prakse liecina, ka parasti Krievijā šādi ierēdņu solījumi netiek pildīti.
Lenta.ru vēsta, ka Krievijas Valsts domes izglītības komisija saņēmusi neskaitāmas sūdzības no skolēnu vecākiem. No tām izriet, ka nevienam nav skaidrs, cik lielu summu par bērnu palikšanu uz pagarinātās dienas nodarbībām drīkst iekasēt. Dažādos valsts reģionos šī samaksa ir ļoti atšķirīga. Piemēram, Belgorodas skolās no vecākiem prasa 900 līdz 1500 rubļus (18 līdz 30 eiro) mēnesī, Irkutskā - 3500 rubļus (70 eiro), Čeļabinskā - līdz pat 6000 rubļiem (120 eiro), bet dažviet Maskavā - pat 12 000 rubļus jeb 240 eiro mēnesī. Šāda situācija, piemēram, ir Kuncevas rajonā esošajā 1584. ģimnāzijā. "Mēs lūdzām paskaidrot, kā tiek aprēķināta šāda samaksa, jo, piemēram, kaimiņu rajonos tā ir trīs reizes mazāka. Taču aplēšu metodiku mums tā arī neviens neizskaidroja. Tas atgādina īstu laupīšanu, daudzi cilvēki nevarēs atļauties maksāt šādas summas, un man ir ļoti žēl bērnu no nelabvēlīgām ģimenēm. Agrāk viņi pagarinātās dienas grupā bija paēdināti un ar kaut ko nodarbināti, taču tagad droši vien būs spiesti klaiņot ielās," sarunā ar Lenta.ru skaidrojusi Tatjana Savčenoka (Татьяна Савченок), kurai ģimnāzijā mācās dēls.
Domes izglītības komisijas vadītāja vietnieks Oļegs Smoļins (Олег Смолин) norādījis, ka situācija izveidojusies tādēļ, ka jaunajā izglītības likumā, kas stājās spēkā gada sākumā, skaidri noteikts - pagarinātās dienas nodarbības nav izglītības pakalpojumus, kas būtu jāsniedz bez maksas, bet gan bērnu uzraudzīšana un aprūpe, par ko samaksu drīkst iekasēt. Lai gan likums paredz, ka municipālās varasiestādes drīkst segt šīs izmaksas, tās, protams, nav ieinteresētas šādi rīkoties, jo lielākajā daļā municipalitāšu budžeti ir ar deficītu. "Pat bagātā Maskava nevēlas labprātīgi atteikties no skolēnu vecāku naudas," sacījis O. Smoļins, piebilstot, ka domes deputāti jau gatavo grozījumus likumā, kuru mērķis ir skaidri noteikt, ka par pagarinātās dienas nodarbībām jāmaksā nebūs. Taču ir lielas šaubas, vai šī ideja tiks atbalstīta valdības līmenī.