PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 09. maijs

Einārs, Ervīns, Klāvs

6298.jpeg
Jūnija sākumā Krievijas augstskolās beidzas valsts eksāmenu laiks, sākas diplomu aizstāvēšana, un tas nozīmē, ka absolventiem jārēķinās ar papildu izdevumiem.

Laikraksts Novije Izvestija raksta, ka daudzviet no jauniešiem tiek vākta nauda, lai iegādātos kolektīvas dāvanas fakultātei vai katedrai un sarūpētu bagātīgu cienastu pasniedzējiem, kuri pieņēmuši eksāmenus. Speciālisti norādījuši, ka tradīcija pateikties pasniedzējiem dažviet jau sāk izskatīties pēc tipiskas kukuļa došanas.

Kāds Jaroslavļas Valsts universitātes piektā kursa students stāstījis, ka pirms valsts eksāmena viņam, tāpat kā citiem biedriem nācies šķirties no 1000 rubļiem (aptuveni 21 eiro), lai nopirktu dāvanas fakultātei un uzklātu galdu pasniedzējiem. "Mēs atnācām uz dekanātu un saņēmām veselu sarakstu - ko un cik daudz vēlas eksāmena komisija," stāstījis students, piebilstot, ka uz galda bijis jābūt konfektēm, franču vīnam, dārgam konjakam, minerālūdenim, sulai un divu veidu pīrādziņiem no kādas populāras pilsētas kafejnīcas.

Līdzīgas brīvprātīgi obligātas tradīcijas pastāvēšanu Novije Izvestija apstiprinājuši arī citu augstskolu piekto kursu studenti, turklāt daudzviet viņu izdevumi ir daudz lielāki, nekā Jaroslavļā, sasniedzot pat 4000 līdz 5000 rubļus, tātad aptuveni 100 eiro. Dažviet naudas vākšana beidzoties ar lieliem skandāliem. "Mums plūsmā ir divas grupas, kurās ir vairāki desmiti studentu, un no katra iekasēja pa 4000 rubļiem. Ar pirkumiem nodarbojās trīs cilvēki, kuri vēlāk pārējiem nespēja īsti atskaitīties, kā iztērējuši naudu, jo ne par visiem pirkumiem bija saglabājuši čekus. Turklāt dāvanu pasniegšana notika slepus, mēs nemaz nezinām, vai tās vispār ir pasniegtas. Kad mēs par situāciju sūdzējāmies rektoram, viņš paziņoja, ka sodīs pasniedzējus, kuri pieņēmuši dāvanas," laikrakstam stāstījis kādas Maskavas ekonomiskās augstskolas students.

Jāpiebilst gan, ka atsevišķās augstskolās, piemēram, prestižajā Maskavas Valsts universitātē pirms eksāmeniem sasauktas īpašas sapulces, kurās dekanāta darbinieki studentus brīdinājuši - uz eksāmeniem nekādus ziedus vai dāvanas pasniedzējiem nest nevajag, arī galdus klāt aizliegts. Tomēr pēc eksāmena studenti nolēmuši pateikties un uzaicinājuši pasniedzējus uz torti. Jugras Valsts universitātes žurnālistikas katedras pasniedzējs Iļja Stečkins (Илья Стечкин) sarunā ar Novije Izvestija skaidrojis, ka pirms eksāmena jebkādas dāvanas vai cienasti vērtējami kā emocionālā spiediena izdarīšana uz eksāmena komisiju. "Taču, ja pēc diploma aizstāvēšanas studentiem ir vēlme šo notikumu atzīmēt mūsu sabiedrībā, neredzu tur nekā nosodāma," viņš sacījis.

Līdzīgs viedoklis ir Krievijas studentu savienības vadītājam Artjomam Hromovam (Артем Хромов). Viņš sacījis, ka pati tradīcija pateikties pasniedzējiem ir atbalstāma, bet slikti ir tas, ka atsevišķās augstskolās eksaminētāju vērtējums kļuvis atkarīgs no tā, cik bagātīgs cienasta galds viņiem klāts. Viņš piebildis, ka vietām pasniedzēji vienkārši sadalot studentu savākto naudu, sakot, ka tad iespējams iztikt bez cienasta. Maskavas advokātu kolēģijas prezidija priekšsēdētājs Georgijs Zubovskis (Георгий Зубовский) skaidrojis, ka likuma izpratnē dāvanu pasniegšana un pasniedzēju cienāšana  pirms eksāmena var tikt kvalificēta kā kukuļdošana, bet gadījumos, ja pasniedzēji dara zināmas savas vēlmes par pateicībām - kā kukuļa izspiešana.