PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 11. maijs

Karmena, Manfreds, Milda

6288.jpeg
Foto: 123RF
1. septembrī Krievijā stājas spēkā grozījumi likumā par izglītību, kas paredz skolēnu formu ieviešanu, taču vienoti to standarti nav ieviesti, un daudzviet tā arī nav izdevies vienoties par to, kādām tad jābūt skolēnu formām.

Teorētiski, saskaņā ar likumu, skolēniem, kuri nav ģērbušies formas tērpos, būtu jāaizliedz apmeklēt skola, tomēr avīzes Novije Izvestija aptaujātie skolu darbinieki stāsta, ka formas tiks ieviestas pakāpeniski un nevienu skolēnu to dēļ no stundām nepadzīs. 

"Izglītības ministrija atteicās no sākotnēji plānotā vienotā standarta ieviešanas visā valstī, aprobežojoties ar to, ka skolēniem ir dots rīkojums ģērbties lietišķā stilā un skolās aizliegta antisociālu jaunatnes kustību simbolikas lietošana," raksta avīze. Ministrijas rīkojums paredzēja, ka jautājums par skolēnu formām tiek nodots reģionālo varasiestāžu ziņā, taču arī tās nav steigušās apstiprināt skaidrus ģērbšanās standartus, tā vietā šīs problēmas risināšanu uzticot pašu skolu administrācijām. "Augustā daudzās skolās notika administrācijas un skolēnu vecāku sapulces, kuras bieži vien beidzās bez rezultātiem. Lielākais vecāku neapmierinātības iemesls ir papildu izmaksas - pat lētākie skolēnu formas tērpi maksā ap 3000 - 5000 rubļiem (47 līdz 80 latiem), un ģimenēm, kurās aug vairāki skolēni, tas nozīmē samērā nopietnus izdevumus," raksta Novije Izvestija.

Laikraksts uzsver, ka vecāku iesaistīšana skolēnu formu noteikšanā likumsakarīgi novedusi pie tā, ka vienoties bijis ļoti sarežģīti. "Visiem izdabāt ir ļoti grūti. Katram ir ne tikai sava gaume un vēlmes, bet arī finansiālās iespējas," norādījusi Naļčikas 14. ģimnāzijas direktora vietniece Tatjana Osmanova (Татьяна Османова). Lai gan viņa apgalvo, ka kompromisu tomēr izdevies panākt, starp ģimnāzijas audzēkņiem ir ļoti daudz neapmierināto. "Mūsu direktore ieviesusi šausmīgu skolēnu formu, bet mēs būsim tie, kuriem nāksies to valkāt. Tā nepatīk arī nevienam no vecākiem, turklāt formas tērpus izgatavo viena vienīga firma un tās produkcija ir ļoti dārga," avīzei skaidro ģimnāzijas audzēkne Jūlija Borisova (Юлия Борисова).

Līdzīga situācija ir ļoti daudzās Krievijas skolās, laikraksta redakcija saņēmusi neskaitāmas sūdzības par to, ka skolēnu vecāki tiek piespiesti izmantot konkrētu ražotāju pakalpojumus. Amatpersonas uzsver, ka tas, protams, ir nelikumīgi, skolēnu vecākiem par šādiem gadījumiem jāziņo ministrijai, taču lielākā daļa vecāku atzīst, ka viņiem šī taisnības meklēšana jau apnikusi, turklāt prakse liecina, ka tai nav nekādu rezultātu - sliktākajā gadījumā skolu administrācijas vienkārši sāk atriebties bērniem.