PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

6419.jpeg
Foto: Геннадий Черкасов/Mk.ru
Krievijas skolēnu svešvalodu zināšanas beidzamo gadu desmitu laikā ir ievērojami uzlabojušās, un šis fakts nav apstrīdams.

Tas, ka liela daļa skolēnu pēc skolas beigšanas var lepoties ar samērā pieklājīgām angļu valodas zināšanām, protams, ir labi, taču slikti esot tas, ka angļu valodas dominēšana notiek uz citu valodu rēķina. Labākais risinājums pēc Moskovskij Komsomoļec domām būtu divu svešvalodu mācīšana skolās.

"Angļu valoda no skolām pilnībā izspiež vācu un franču valodas, par mazāk populārām valodām nemaz nerunājot. Pat Krievijas Tālajos Austrumos, kur skolēni tradicionāli centušies apgūt ķīniešu vai japāņu valodas, pašlaik visi mācās runāt angliski. Bet Karēlijā mazā pieprasījuma dēļ jau sāk slēgt tās klases, kurās ir iespējams apgūt somu valodu," pašreizējo situāciju apraksta avīze.

Aptaujājot Maskavas skolu skolotājus, laikraksta žurnālisti secinājuši, ka galvaspilsētā angļu valodas popularitāte ir vēl lielāka. "Vecāki visiem spēkiem cenšas panākt, lai viņu bērni nonāktu tajā klasē, kurā kā svešvaloda izvēlēta angļu valoda. Rezultātā kļūst aizvien vairāk tādu skolu, kur klases ar vācu vai franču valodas apguvi vairs nemaz netiek organizētas - pēc tām gluži vienkārši nav pieprasījuma," skaidro Moskovskij Komsomoļec. Vācu valodas skolotāja ar 52 gadu stāžu Ņina Averina (Нина Аверина) uzsver, ka šāda situācija atstās ilgtermiņa efektu - vācu valodas zinātāju skaita straujā samazināšanās nozīmē to, ka samazināsies arī to cilvēku skaits, kuri vēlēsies kļūt par vācu valodas skolotājiem. Un pat gadījumā, ja šī valoda kādreiz atkal nāks modē, ar tās apguvi būs lielas problēmas - trūks labi sagatavotu speciālistu. Tas pats attiecas arī uz franču valodu. Moskovskij Komsomoļec, atsaucoties uz šo valodu skolotājiem, norāda, ka viņiem aizvien biežāk nākas priekšlaicīgi pensionēties, jo skolās nav pieprasījuma pēc viņu pakalpojumiem un zināšanām. "Līdz ar to tiek postā aizlaistas gadiem ilgi tapušas iestrādnes, tiek zaudēti ar milzu pūlēm veidotie starptautiskie kontakti," raksta avīze.

Moskovskij Komsomoļec atgādina, ka pašlaik Krievijas skolās viena svešvaloda tiek apgūta, sākot ar otro klasi, bet otru svešvalodu kā izvēles priekšmetu iespējams sākt mācīties no piektās vai sestās klases (tiesa, ne visās skolās). "Radikāli uzlabot situāciju varētu vien lēmums obligāti mācīt divas svešvalodas. Taču neraugoties uz to, ka runas par šāda lēmuma pieņemšanu dzirdamas jau sen, pagaidām reālu perspektīvu nav," rezumē laikraksts.