Lai gan šajā valstī politiķi parasti nekritizē karaliskās ģimenes lēmumus, šoreiz karaļnama virzienā raidīti vairāki nosodoši paziņojumi, vēsta interneta ziņu vietne Newsinenglish.no.
Norvēģi neizpratnē - karaļa mazbērni mācīsies privātskolās

Kroņprincis Hākons (Haakon) un viņa laulātā draudzene Mete Marita (Mette-Marit) nolēmuši, ka, sākot ar nākamo mācību gadu, viņu bērni apmeklēs prestižas privātskolas. 10 gadus vecā Ingrida Aleksandra (Ingrid Alexandra) turpmāk mācīsies Oslo starptautiskajā skolā, bet 8 gadus vecais Sverre Magnuss (Sverre Magnus) apmeklēs Oslo Montesori skolu. Skaidrojot karaliskās ģimenes lēmumu, Hākons uzsvēris, ka tā pieņemšana nav bijusi vienkārša, taču ģimene rīkojusies, lai būtu labāk bērniem. Viņš piebildis, ka šajās privātskolās bērniem iespējams ne tikai iemācīties perfekti runāt angliski, bet arī sākt domāt angliski, un viņa meitai, kura kādreiz varētu kāpt Norvēģijas tronī, šādas iemaņas būtu ļoti noderīgas.
Jāatgādina, ka līdz šim abi bērni apmeklēja pavisam parastu valsts skolu Oslo piepilsētā Askerā. Tā atrodas netālu no kroņprinča un kroņprinceses rezidence Skaugum, bērni uz skolu no rītiem gājuši kājām, raksta Newsinenglish.no, piebilstot, ka tagad viņus ik rītu nāksies nogādāt skolā ar automašīnu. Karaliskajai ģimenei jārēķinās arī ar papildu izdevumiem - mācību maksa Oslo Starptautiskajā skolā ir 81 000 Norvēģijas kronu jeb aptuveni 9700 eiro gadā, bet Montesori skolā tikai mazliet mazāka.
Sabiedrība un politiķi gan mazāk ir satraukti par šīm izmaksām, bet vairāk par "nepareizo signālu, kādu karaliskā ģimene raida citiem valsts iedzīvotājiem" - tā to definējis valsts skolotāju arodbiedrības vadītājs Anderss Folkestads (Anders Folkestad). Viņš licis saprast, ka ar savu rīcību karaliskā ģimene grauj uzticību valsts skolu sistēmai. Turklāt tā nav pirmā reize - pirms diviem gadiem Hākons un Mete Marita nokļuva kritikas krustugunīs par to, ka, dodoties ilgstošā ceļojumā uz Tuvajiem Austrumiem un Āziju, ņēma līdzi arī bērnus, kuri veselus divus mēnešus neapmeklēja skolu. Tajā pašā laikā valsts amatpersonas citu skolēnu vecākiem uzstājīgi rekomendēja saskaņot savu atvaļinājumu grafikus ar oficiālajām brīvdienām skolās.
Ar ļoti asu paziņojumu nācis klajā pazīstamais leiboristu partijas parlamenta deputāts Martins Kolbergs (Martin Kolberg), kurš norādījis - šāds lēmums liecina, ka princis un princese attālinās no parastās tautas, un tas nozīmē vēl vienu soli tuvāk monarhijas atcelšanai. "Līdz šim es vienmēr esmu ļoti pozitīvi izturējies pret monarhiju un kroņprinča ģimeni. Taču Norvēģijā nav neviena iemesla, lai bērnus sūtītu privātskolā," sarunā ar laikrakstu VG sacījis M. Kolbergs. Viņš arī atgādinājis, ka pats Hākons apmeklējis valsts skolu un nevarētu sacīt, ka tā viņam nav devusi pietiekami labu izglītību. Ne tik kritiski, tomēr diezgan nepārprotami izteikusies arī Norvēģijas premjerministre Erna Sūlberga (Erna Solberg). "Es respektēju katras ģimenes tiesības pieņemt lēmumus par to, kas ir labāk viņu bērniem. Taču es pati nekad neesmu iedomājusies, ka varētu savus bērnus sūtīt privātskolā," viņas izteikumu citē interneta ziņu vietne The Local.