PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 13. maijs

Ira, Iraīda, Irēna, Irina

5683.jpeg
Foto: lightpoet / 123RF
Lai gan ekonomiskā situācija Spānijā joprojām ir samērā sarežģīta un piecus gadus ilgušās krīzes dēļ vairāk nekā ceturtā daļa iedzīvotāju ir bez darba, valsts prestižākās biznesa skolas par studentu trūkumu nevar žēloties.

Laikraksts The New York Times raksta, ka tajās studē aizvien vairāk un vairāk jaunu cilvēku no Latīņamerikas valstīm, kuri pēc tam plāno atgriezties dzimtenē un nodarboties ar uzņēmējdarbību. Spānijā viņus piesaista laba izglītības kvalitāte un ierasta kultūras un biznesa vide. Daudziem studentiem, piemēram, čīliešiem un argentīniešiem ir svarīga arī iespēja mācīties dzimtajā valodā.

Ar katru gadu Spānijas vadošajās biznesa skolās studējošo Latīņamerikas valstu pilsoņu skaits palielinās. Barselonas Esade pašlaik ir 19% studentu no Latīņamerikas, šīs pašas pilsētas biznesa skolā IESE - 15%, bet Madrides biznesa skolā IE - pat 22% latīņamerikāņu. "Arī pirms 10 gadiem, kad Spānijā bija novērojams ekonomiskais uzplaukums, pie mums mācīties brauca daudz latīņamerikāņu. Taču tolaik viņi cerēja palikt Spānijā uz dzīvi, bet mūsdienu studenti savu nākotni redz dzimtenē, jo liela daļa Latīņamerikas valstu pašlaik piedzīvo ekonomisko uzplaukumu," skaidro biznesa augstskolas IE viceprezidents Gonsalo Garlands (Gonzálo Garland), piebilstot, ka vienīgie izņēmumi ir venecuēliešu un argentīniešu studenti, kuri joprojām lielākas perspektīvas saskata Eiropā.

The New York Times norāda, ka Spānijas biznesa skolām ir seni kontakti ar Latīņamerikas valstu augstskolām, turklāt tās spējušas pielāgot savas mācību programmas latīņamerikāņu studentu vajadzībām. Čīliešu students Serhio Vera (Sergio Vera), kurš mācās IESE, stāsta, ka profesori savos skaidrojumos bieži vien izmantojot piemērus no Latīņamerikas biznesa pieredzes, kas studentiem no šī reģiona ir saprotamāki. Savukārt brazīliete Džoana Džo Fratini (Joana Jo Fratini), kura vairākus gadus mācījusies ASV, vērš uzmanību uz attiecībām studentu vidū un attiecībām starp studentiem un pasniedzējiem. "Spānijā tās daudz vairāk līdzinās tradicionālajām Dienvidamerikā pieņemtajām attiecībām," viņa skaidro, piebilstot, ka arī Spānijas biznesa kultūra atgādina par Latīņameriku. Līdz ar to studenti, kuri vēlas atgriezties strādāt dzimtenē, gūst nenovērtējamu pieredzi. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka Spānijas biznesa augstskolas absolvējusi virkne vadošo Latīņamerikas uzņēmēju, kuri joprojām uztur attiecības ar savualma mater. Tas studentiem nodrošina vērtīgus kontaktus, kā arī palielina viņu izredzes uz veiksmīgu karjeras attīstību, raksta The New York Times. "Es jau esmu runājusi ar dažādu kompāniju pārstāvjiem Brazīlijā un viņi augstu vērtē Esade uzņēmējdarbības maģistra grādu," saka Dž. Dž. Fratini.