PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 04. maijs

Vijolīte, Viola, Vizbulīte

9624.jpeg
Foto: ptnphoto / 123RF
Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs gatavs meklēt vēl septiņus miljonus eiro, kas vajadzīgi, lai izpildītu streikojošo skolotāju prasības.

Tā šodien, 1.martā, paziņojusi izglītības ministre Audrone Pitrēniene.

Pēc viņas teiktā, nekādi lēmumi vēl nav pieņemti, bet trešdienas rītā paredzēta tikšanās, kurā piedalīsies arī finanšu ministrs.

"Šodien man izskatījās, ka premjers nav vienaldzīgs pret situāciju un grib risināt problēmu," ministre sacījusi žurnālistiem pēc tikšanās ar valdības vadītāju. Viņa pastāstījusi, ka ieteikusi šos līdzekļus ņemt no Stabilizācijas fonda, informē ziņu aģentūra LETA.

"Tas ir viens no fondiem - Stabilizācijas fonds, un tajā ir vairāk nekā 60 miljoni eiro. Kā jūs saprotat, šī nauda nav domāta gluži tādam mērķim, bet vai situāciju izglītībā šobrīd var saukt par stabilu? (..) Ja izrādītos, ka no turienes nevar, mēs ieteicām, ka varbūt varētu no Rezerves fonda," viņa piebildusi.

Otrdienas sarunās pie premjera cerēja piedalīties arī arodbiedrību pārstāvji, taču netika ielaisti valdības ēkā.

Pagājušajā nedēļā valdībā notika divas sarunu kārtas ar pedagogu pārstāvjiem, bet vienoties par streika izbeigšanu neizdevās. Streikotāji gan piekrita samazināt no 18 miljoniem līdz 12,8 miljoniem summu, ko viņi pieprasa algu palielināšanai no šā gada septembra, bet premjers līdz šim bija gatavs papildus piešķirt tikai piecus miljonus eiro.

Pirmdien Izglītības un zinātnes ministrija paziņoja, ka gandrīz puse nepieciešamo līdzekļu tiks atrasta, bet pārējo iecerēts prasīt valdībai.

Izglītības darbinieki apņēmušies streiku turpināt, kamēr nebūs atrasta visa prasītā summa.

Skolotāju algas Lietuvā ir nedaudz paaugstinātas kopš 1.janvāra. Turklāt Izglītības un zinātnes ministrija ir piedāvājusi skolotāju algu paaugstināšanas programmu, kura izstrādāta pieciem gadiem.

Lietuvas Statistikas departamenta dati liecina, ka vidējā skolotāju alga Lietuvā pirms nodokļu nomaksas ir 823,4 eiro mēnesī. Vienlaikus trešdaļa skolotāju nestrādā pilnu slodzi, bet apmēram desmitajai daļai skolotāju slodze ir mazāka par deviņām stundām.

Decembrī Lietuvas izglītības darbinieki jau rīkoja divu stundu brīdinājuma streikus, bet 15.februārī Viļņā notika skolotāju protesta gājiens un mītiņš.