PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5859.jpeg
Foto: pressmaster / 123RF
Austrālijas Mediķu asociācija (AMA) brīdinājusi, ka ievērojams skaits skolu audzēkņu nav vakcinēti pret tādām bīstamām slimībām kā masalas, garais klepus vai cūciņas, tādēļ palielinās šo slimību izplatīšanās iespējamība. 

Mediķi aicinājuši noteikt bērnu vakcinēšanu par obligātu, mudinot pretējā gadījumā aizliegt nevakcinētajiem bērniem apmeklēt pirmsskolas mācību iestādes un skolas vismaz laikā, kad pastāv nopietni slimību izplatīšanās draudi, vēsta ziņu aģentūra AAP.

Ar šādu priekšlikumu nācis klajā mediķu asociācijas prezidents Stīvs Hembltons (Steve Hambleton), kurš norādījis, ka nesena pētījuma laikā noskaidrots - aptuveni 70 000 austrāliešu bērni nav pienācīgi vakcinēti pret virkni bīstamu slimību. Viņš atgādinājis, ka, piemēram, masalu epidēmijas draudi nepastāv, ja ir vakcinēti vismaz 93% sabiedrības pārstāvju, taču daudzos reģionos un atsevišķās vecuma grupās vakcinēto bērni skaits ir mazāks par 85%. "Tas rada nopietnus draudus ne tikai pašiem nevakcinētajiem, bet arī visai sabiedrībai," uzsvēris S. Hembltons.

AAP atgādina, ka savulaik nepietiekama vakcinācija bija problēma, ar kuru nācās saskarties galvenokārt nomaļos valsts reģionos, turklāt no vakcinēšanās lielākoties atteicās mazizglītoto sabiedrības slāņu pārstāvji. Pašlaik situācija ir radikāli mainījusies. S. Hembltons stāstījis, ka savus bērnus nevēlas vakcinēt labi izglītoti lielpilsētu iedzīvotāji, kuri saklausījušies pseidozinātniskus briesmu stāstus par vakcinēšanas bezjēdzīgumu vai pat kaitīgumu. "Kaut gan vecākiem ir pieejama patiesa un uzticama informācija, viņi to neņem vērā, atsakoties no bērnu vakcinēšanas," norādījis AMA prezidents.

Tādēļ mediķu asociācija aicinājusi varasiestādes reaģēt uz nepieņemamo situāciju, piemēram, aizliedzot nevakcinētajiem bērniem apmeklēt skolas. "Mūsu rīcībā ir jābūt šādam mehānismam, jābūt iespējai šādus bērnus sūtīt mājās, ja, piemēram, pastāv epidēmijas draudi," skaidrojis S. Hembltons. Austrālijas veselības aizsardzības ministre Tanja Plaiberseka (Tanya Plibersek) sacījusi, ka valdības amatpersonas ieklausās mediķu sacītajā un, iespējams, patiešām nāksies ķerties pie radikāliem pasākumiem, lai pārliecinātu bērnu vecākus, ka vakcinēšanās ir ne tikai nekaitīga, bet arī noderīga. Pagaidām gan nekādas sankcijas nav plānots noteikt, amatpersonas solījušās pastiprināt vecāku izglītošanas kampaņu.