Laikraksts Novije Izvestija raksta, ka dažas no tām izskatās nepārdomātas un atgādina aklu taustīšanos, turklāt radies iespaids, ka pārmaiņu rezultātā notiek atgriešanās pie padomju laikos ierastās prakses. Izglītības speciālisti sarunā ar laikrakstu rosinājuši uz vairākiem gadiem noteikt moratoriju reformām, lai skolēni un skolotāji beidzot spētu pierast pie noteikumiem.
Pārmaiņas Krievijas skolās atgādina par padomju laikiem

"Visu laiku kaut kas mainās, un tas ir biedējoši. Jebkuras izmaiņas prasa sagatavošanos, bet laika tam parasti nav. Piemēram, mums jau pēc pusgada nāksies rakstīt sacerējumu, bet izziņotās tēmas ir samērā sarežģītas," daudzu skolēnu viedokli sarunā ar Novije Izvestija paudusi Novodvinskas pilsētas ģimnāzijas 11. klases skolniece Viktorija Ļevaņidova (Виктория Леванидова). Tieši sacerējums kā viena no obligātajām vienotā valsts eksāmena sastāvdaļām pašlaik ir galvenā apspriestā tēma Krievijas skolēnu vidū.
Daudzās skolās, kas specializējas eksakto zinātņu mācīšanā, krievu literatūrai un sacerējumu rakstīšanai gadiem ilgi nav pievērsta pienācīga uzmanība, kas šo skolu audzēkņus tagad nostādīs nevienlīdzīgā situācijā ar viņu vienaudžiem. "Es biju izplānojusi, kā šajā mācību gadā uzlabot zināšanas ķīmijā un matemātikā, taču tagad nāksies pusgadu veltīt, lai sagatavotos sacerējuma rakstīšanai," šokā ir Tomskas apgabala Parbigas pilsētas 11. klases skolniece Inna Čerepanova (Инна Черепанова). Savukārt viņas vienaudze no Krasnodaras novada Aļina Aņisimova (Алина Анисимова) norāda, ka atgriešanās pie sacerējuma rakstīšanas, iespējams, ir pareiza, taču tas bijis jādara pakāpeniski. "Mums līdz šim fizkultūras stundu bija vairāk nekā literatūras stundu," viņa sacījusi, skaidrojot, kādēļ būs ļoti grūti sagatavoties sacerējuma rakstīšanai.
Vēl viena plaši apspriesta tēma ir atgriešanās pie padomju laikos ierastā GDA jeb Gatavs darbam un aizsardzībai kompleksa. Jau šogad 11 Krievijas reģionos skolēniem būs jākārto šī kompleksa ieskaites - jāskrien 50, 100 un 1000 metru distances, jāšauj no pneimatiskās pistoles, jālec tālumā no vietas, jāpievelkas pie stieņa, jāpumpējas un jāmet granāta.
Plānots, ka nākotnē GDA normu nokārtošana dos vidusskolu beidzējiem lielākas priekšrocības, iestājoties augstskolās. "Mēs ļoti akurāti attiecamies pret GDA normu ieviešanu. Pašlaik viss norit eksperimenta formā, bez fanātisma. Mēs negrasāmies piespiest skolēnus kaut ko darīt, viss būs uz brīvprātības pamatiem," skaidrojis Maskavas 109. izglītības centra direktors Jevgēņijs Jamburgs (Евгений Ямбург). Tomēr ir bažas, ka daudzviet citur, jo sevišķi Krievijas provinču skolās, to administrācijas pievērsīs GDA normām daudz lielāku uzmanību.
Sākot ar nākamā gada 1. janvāri, visiem mācību līdzekļiem, kas tiek izmantoti Krievijas skolās, jābūt dublētiem elektroniskā formātā. Tomēr Novije Izvestija atgādina, ka ne visu bērnu vecāki var atļauties iegādāties elektroniskās ierīces, bet jautājums par to, kas finansēs to pirkšanu, atkal pamests novārtā.
Diezgan lielas izmaiņas gaida Maskavas skolēnus - lielākā daļa skolu jau paziņojusi par pāriešanu uz piecu dienu mācību nedēļu, kas nozīmē, ka skolēniem sestdienas būs brīvas. Tajā pašā laikā turpinās diskusijas, kā tās izmantot - lai gan, pieņemot šādu lēmumu, daudz runāts par to, ka sestdienās varēs rīkot papildu fakultatīvas nodarbības vai, piemēram, organizēt izzinošas ekskursijas, izskatās, ka šie būs maksas pakalpojumi, kurus nevarēs atļauties visu skolēnu vecāki.